Hak do samochodu. Wady i zalety takiego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:39
Jego popularność nie słabnie od wielu lat, dzięki niemu nasze auta zyskują morze nowych możliwości. Hak holowniczy, zdaniem eksperta motoryzacyjnego Marcina Łobodzińskiego, to rozwiązanie niezwykle przydatne. Ale nie dla wszystkich.
Audio
  • Czy warto zapopatrywać swoje auto w hak? Jak go zamontować? (TOP/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergiy1975/Shutterstock.com

Shutterstock korek uliczny zima 1200.jpg
Czy z polskich dróg znikają stare auta?

- Zastępuje bagażnik, może zamienić nasze auto w samochód dostawczy - wymieniał ekspert. Dzięki hakom przewozić możemy niewielkie przyczepki albo nawet przyczepy mieszkalne. - To też idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przewieźć coś większego, na przykład kilka rowerów, a nie chcą montować na dachu dużego bagażnika - mówił Marcin Łobodziński z Autokult.pl. Hak może także uchronić tył naszego auta podczas parkingowej stłuczki. Ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. - Samochody z napędem alternatywnym mają znacznie mniejszy uciąg niż auta tradycyjne. Nie mogą holować nawet najmniejszej przyczepki - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Jaka będzie motoryzacja przyszłości? >>>

W ofertach z hakami holowniczymi można przebierać na polskim rynku. - Wybór jest ogromny, dostępnych jest nawet kilkaset modeli. - Hak dobrej jakości można nabyć już w cenie 200 złotych, ale te najdroższe kosztować mogą nawet 1700 złotych - wyliczał Marcin Łobodziński. Ale jak podkreślał, profesjonalny montaż wcale nie musi być drogi. - Najczęściej jednak należy zdjąć tylny zderzak, co w niektórych modelach jest bardzo trudne. Niektóre auta wymagają nawet podcięcia zderzaka. Trzeba też znać się na elektryce, by hak odpowiednio potem podłączyć - mówił ekspert. I przestrzegał, że wybierając hak warto sprawdzić dokładnie treść ogłoszenia. - Nierzadko bowiem atrakcyjna cena oznacza, że ogłoszenie dotyczy samego haka, bez wiązki elektrycznej. A ta, gdy musimy ją dokupić, może okazać się droższa niż sam hak - mówił Marcin Łobodziński.

ZOBACZ TAKŻE Jakie sprawy urzędowe załatwimy bez wychodzenia z domu? >>>

Podczas zakupu haka otrzymamy także specjalne dokumenty. - Powinien mieć tabliczkę znamionową. Z nią jedziemy na stację diagnostyczną, a potem wybieramy się do urzędu, gdzie "wbijemy" hak w dowód rejestracyjny. Pamiętajmy, że to element wyposażenia auta, który musi także przechodzić okresowe badania techniczne - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 18.07

kd/pj