Biometria - klucz dany przez naturę. Jak jest wykorzystywana przez nowe technologie?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 22:31
- W tej chwili już absolutnie nawet do domu nie wchodzę, nosząc tradycyjne klucze, tylko korzystam z biometrii - mówi Barbara Mróz-Gorgoń, z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Tak otwieram także drzwi w pracy, a do firmy, z która współpracuję, wchodzę na odczyt lub na "jedno spojrzenie".
Biometria jest wykorzystywana coraz częściej do różnego rodzaju zabezpieczeń
Biometria jest wykorzystywana coraz częściej do różnego rodzaju zabezpieczeńFoto: shutterstock/goffkein.pro

Skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już częścią naszej rzeczywistości. Biometria umożliwia identyfikację konkretnych osób na podstawie ich unikalnych cech fizycznych. Dzięki nowym technologiom ta metoda jest coraz częściej wykorzystywana w codziennym życiu.  

Biometria nie do podrobienia

- Biometria jest pewnego rodzaju wyrazem natury, która nas oznacza w sposób unikatowy. Obok znanych już cech biometrycznych, jakimi są linie papilarne, mamy kilka jej kategorii. Każdy z nas ma taki kod i szyfr w różnych miejscach swojego ciała - tłumaczy gość audycji. - Biometria jednak to nie tylko ciało, ale także pewien sposób, w jaki się zachowujemy, komunikujemy ze światem - poprzez mowę, np. tembr głosu, czy poprzez sposób, w jaki chodzimy, a nawet piszemy na klawiaturze.

Temat jest dość szeroki, a możliwości biometrii zauważyli eksperci z całego świata, w tym wrocławscy badacze z firmy PayEye, którzy stworzyli nowatorski sposób płatności z użyciem tęczówki oka. - Fenomen tęczówek polega na tym, że są one niepowtarzalne. Okazuje się, że nawet para bliźniaków jednojajowych ma różne tęczówki - opowiada rozmówczyni Mateusza Kulika. - Co ciekawe, nawet u tej samej osoby jedna tęczówka jest inna od drugiej. Są więc one naszym unikatowym szyfrem.


Zobacz także:


Płatność w mgnieniu oka

Dzięki wrocławskiemu start-upowi już teraz można płacić w ten sposób w wielu miejscach m.in. we wrocławskim Aquaparku. - Właściwie jesteś prawie w negliżu, więc nawet nie ma kieszeni, gdzie by można było trzymać karty - zauważa Barbara Mróz-Gorgoń. - W takich sytuacjach, ale nie tylko, "płatność spojrzeniem" świetnie się sprawdza. 

Metody biometryczne budzą jednak nie tylko entuzjazm, ale również pewne wątpliwości, co - jak podkreśla gość audycji - jest wspólne dla wszelkich nowinek technicznych.


Posłuchaj
22:18 Czwórka/TOP Biometria - 30.05.2023.mp3 Barbara Mróz-Gorgoń o biometrii i jej wykorzystaniu na co dzień (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Barbara Mróz-Gorgoń (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Global Biometrics Council)

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 17.15

aw