Wiktoria Hanowerska - władczyni połowy świata

Była pierwszą władczynią, która korzystała z Kolei. Wprowadziła też tradycję białych sukien noszonych przez panny młode. Lubiła dobrze zjeść, a swojej córce przed nocą poślubną poradziła "Myśl o Anglii".
Królowa Wiktoria na zdjeciu z 1882 roku
Królowa Wiktoria na zdjeciu z 1882 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna
O Audycji
Tytuł Królowa Wiktoria - uosobienie wieku postępu i nauki
Prowadzący Anna Hardej
Opis

Królowa Wiktoria - monarchini Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Cesarzowa Indii. Dlaczego nadal włada naszą wyobraźnią i istnieje w zbiorowej świadomości? - Była jedną z najdłużej panujących monarchiń angielskich. Na brytyjskim tronie rządziła przez ponad 63 lata, w XIX wieku, a więc czasach bardzo szybko postępujących zmian, które widać było na niemal każdej płaszczyźnie. Odbywały się w nauce, życiu społecznym, rozwoju technologii, edukacji, rozrywek i podróży. Dzięki temu, że panowała tak długo, stała się ich uosobieniem - mówiła dr Dorota Babilas.

Wstąpiła na tron mając osiemnaście lat, dzięki czemu od początku mogła sprawować władzę samodzielnie. Przez wiele lat była żoną księcia Alberta, któremu, będąc monarchinią musiała się oświadczyć jako pierwsza. Doczekali się dziewięciorga dzieci. Tworzyli modelową rodzinę, ale ich życie nie było usłane różami. - Po śmierci Alberta, królowa wpadła w głęboką depresję. Wyjść z niej pomógł jej służący, szkot John Brown, którego, ceniła za jego, czasami obcesową szczerość. I on kilka lat później zapadł na śmiertelną chorobę. Ostatnią, wieloletnią przyjaźń nawiązała ze służącym z Indii Abdulem Karimem. Zaprzyjaźnili się na tyle, że Karim ze służącego podającego do stołu awansował na nieoficjalnego sekretarza ds kolonialnych - opowiadała ekspertka. Dzięki niemu Wiktoria nauczyła się jednego z języków używanych w Indiach. 

W audycji wyruszymy także w kolejną wyprawę tropami Jana Pawła II.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 14.09

ac

Goście Dorota Babilas
Playlista
Tagi
Playlista