X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podróż śladami Ramenu. Jaki jest rodowód rosołu z Azji?

W tym roku Polska i Japonia obchodzą 100 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji krytyk filmowy, tłumacz i miłośnik dobrego jedzenia Michał Oleszczyk zabrał nas w podróż po filmowych smakach japońskiego Ramenu. 
Ramen trafił do Japonii z Chin w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Dziś jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food.
Ramen trafił do Japonii z Chin w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Dziś jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food.Foto: StockSnap/Pixabay.com
O Audycji
Tytuł Podróż śladami Ramenu. Jaki jest rodowód rosołu z Azji?
Prowadzący Beata Kwiatkowska 
Opis

- Danie przywędrowało do Japonii z Chin pod koniec XIX wieku i bardzo długo funkcjonowało pod nazwą "chińska zupa". Do kultury kulinarnej tego kraju zostało zaadaptowane, dzięki lokalnym modyfikacjom - dodawaniu czerwonego mięsa czy pasty sojowej. Dziś wersji tej zupy jest tyle, ile szefów specjalizujących się w przygotowywaniu Ramenu - opowiadał gość Czwórki i przypominał, że to azjatyckie danie powinniśmy bez zażenowania... siorbać. 

- Parująca miska rosołu po zjedzeniu ma wywołać u nas uczucie umami, czyli stan "utulenia" gorącym posiłkiem. Siorbanie pomaga nam też w poradzeniu sobie z długimi pasmami makaronu i uniknięciu oparzenia podniebienia - dodawał.

Skąd wzięła się moda na tę zupę? Który film wypromował ją na świecie? Czy którąś z wersji dania można nazwać tradycyjną i jaki składnik jest w niej najważniejszy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym mówiliśmy także o repertuarze zbliżającego się festiwalu filmowego Transatlantyk w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 13.05

ac/pj

Goście Ola Salwa, Michał Oleszczyk
Playlista
Tagi
Playlista
  • Beat Merchants - Whisper feat. Brace & Dan-I
  • ADESSE VERSIONS - Blue Monday (Radio Edit)
  • SOKÓŁ - Pomylka (feat. Andrzej Zaucha)
  • ONE BIT - Circular Motion
  • Halogenix - Out Of Line feat. SOLAH (Radio Edit)
  • MBober - Chcę Być Nikim (prod aflo & Miroff)
  • O.B.F. - The Groove feat. Nazamba
  • CALLUM BEATTIE - Connection (Tuff City Kids Edit)
  • ROSALIE - Ot tak