X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkacy jadał móżdżek i pączki. A czy zjadłby ramen po góralsku?

Kiedyś kuchia podhalańska była biedna. Królowały w niej ziemniaki, kapusta i mięso. Urozmaicenia dodawały smaki lasu. A co jadał Witkacy? Co mógłby zjeść dziś?
Teresa Szeptyńska z Filii Muzeum tatrzańskiego z Okrzy i Beata Kwiatkowska
Teresa Szeptyńska z Filii Muzeum tatrzańskiego z Okrzy i Beata KwiatkowskaFoto: Mateusz Kulik/Czwórka
O Audycji
Tytuł Witkacy jadał móżdżek i pączki. A czy zjadłby ramen po góralsku?
Prowadzący Kwiatkowska Beata
Opis

- W naszej kuchni chcieliśmy zrobić coś na produktach regionalnych, od lokalnych dostawców, ale coś co zna cały świat - mówi Maciej Ochmański, dyrektor gastronomii Resortu Bukowina. - Wybraliśmy ramen. Drugie po sushi najpopularniejsze danie japońskie - dodaje. 

Rozmówca Beaty Kwiatkowskiej wspomina o dawnej kuchni podhalańskiej, która warunkowana była klimatem, okolicznymi glebami. - Z największą pomocą przychodził las- owoce i grzyby, które można było zbierać i dodawać do potraw - dodaje. 

Z Podhalem związana jest postać Witkacego. Beata Kwiatkowska o jego menu zapytała Teresę Szeptyńską z Filii Muzeum Tatrzańskiego z Okrzy. - Jedzenie Witkacego często zaznaczane jest w komentarzach na portretach - mówi ekspertka. - Czasami zapisywał, że pił kawę, piwo. Na jednym z rysunków pisze, że nie palił i nie pił, ale spożył móżdżek, kartofle z sałatą, placek śliwkowy. Na portrecie Olgi Wojakowej, na którym umieścił też swą osobę, znalazł się komentarz, że spożył proszki na kaszel, herbatę, aspirynę , tabletki emskie - dodaje. 

O to, gdzie jeść i co jeść prowadząca audycję zapytała też Tomasza Guta, właściciela restauracji Zakopiańska. Czwórkowy gość odkrył przed nami tajemnice Konstantynówki. Podzielił się refleksją na temat kuchni wakacyjnych kurortów i zdradził sekret pączków z jagnięciną. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Maciej Ochmański (dyrektor gastronomii Resortu Bukowina), Teresa Szeptyńska z Filii Muzeum Tatrzańskiego z Okrzy), Tomasz Gut (właściciel restauracji Zakopiańska)

Data emisji: 8.09.2019

Godzina emisji: 13.08

pj

Playlista
Tagi
Playlista