"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Współczucie to nie litość

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 08:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem pod lupę bierzemy słowo "współczucie". 
zdj
zdjFoto: shutterstock/fizkes
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co się kryje pod słowem "współczucie".
  • "Współczucie" nie jest i nie powinno być tożsame z litością.
  • "Współczucie" to solidaryzowanie się z kimś, kto z jakiegoś powodu cierpi.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem pod lupę bierzemy słowo "współczucie".

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - mimo że litość i współczucie to słowa i pojęcia bliskoznaczne, współczucie nie jest i nie powinno być tożsame z litością.

Współczucie - czyli solidaryzowanie się

Kiedy mówimy lub piszemy o "współczuciu", to mamy na myśli uczuciowe, a często także emocjonalne, solidaryzowanie się z kimś, kto z jakiegoś powodu cierpi, komu jest źle, kogo dotknęło nieszczęście. Wprawdzie "współczujemy komuś", a nie "z kimś", ale współczesne definicje słownikowe zarówno czasownika "współczuć", jak i odczasownikowego rzeczownika "współczucie" stawiają właśnie na owo solidaryzowanie się "z kimś", a nie na litowanie się czy ubolewanie "nad kimś".


Współczucie to współodczuwanie 

Dawniej czasownik "współczuć" i rzeczownik "współczucie" miały znaczenie jeszcze bliższe strukturalnemu niż dziś: wszak "współczuć" to "współ-odczuwać", czyli czuć coś wraz z kimś - i takie właśnie znaczenie odnajdziemy w dawnych słownikach: "czuć wspólnie; z kim czuć to samo co i kto inny" [SWil], "czuć tak samo, to samo, co inni" [SJP Dor]. Aleksander Świętochowski zapytywał "czy [zwierzęta], nawet towarzysko żyjące, współczują swe przyjemności i cierpienia?".


Posłuchaj
01:47 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty dodaj do ulubionych - współczucie 29.02.2024.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd w języku polskim wzięło się słowo "współczuję" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Gdy zatem chcemy dać do zrozumienia komuś, że duchem, sercem i umysłem pozostajemy z nim, że jesteśmy skłonni dzielić z nim jego radości i smutki, możemy sięgnąć po dawną konstrukcję składniową i powiedzieć: Współczuję z tobą (zamiast: współczuję ci).

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw

wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń