"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy pyzaty się nadyma?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 07:35
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Tym razem zaczniemy od pyzatych, by przez pyzy przejść do zapyziałych. 
Pyzaty to mający twarz krągłą jak pyza lub po prostu pełny, krągły, pucołowaty
Pyzaty to "mający twarz krągłą jak pyza" lub po prostu "pełny, krągły, pucołowaty"Foto: shuterstock/Phovoir
  • Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków.
  • "Pyzaty" to "mający twarz krągłą jak pyza" lub po prostu "pełny, krągły, pucołowaty".
  • "Zapyziały" natomiast oznacza "zapuszczony, zaniedbany, niechlujny".
  • Słowa "pyzaty" i "zapyziały" pochodzą od "pyzy".

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. 

Eksperci od języka polskiego z Narodowego Centrum Kultury piszą tak: "Pyzaty" to "mający twarz krągłą jak pyza" lub po prostu "pełny, krągły, pucołowaty", "zapyziały" natomiast oznacza "zapuszczony, zaniedbany, niechlujny". To, że przymiotnik "pyzaty" pochodzi w prostej linii od rzeczownika "pyza" wydaje się oczywiste, ale czy wiedzieliście, że i wyraz "zapyziały" jest dalekim krewnym należącym do tej samej rodziny?

Słowo "pyza" ma wiele znaczeń: w języku ogólnym to "duża okrągła kluska z ciasta" (zazwyczaj ziemniaczanego, ale w niektórych regionach - drożdżowego), w potocznej polszczyźnie to "ktoś pucołowaty, o okrągłej twarzy" albo "zdrowe, dorodne dziecko", w języku łowieckim - "nos żubra i łosia", w niektórych gwarach – "pysk" albo "grubas".

W staropolszczyźnie używany był także - spokrewniony z rzeczownikiem "pyza" - czasownik "pyzać" o znaczeniu "nie dbać, lekceważyć", które rozwinęło się z wcześniejszego "pysznić się, nadymać się" (czyli przenośnie "robić się nadętym jak pyza"). To znaczenie zresztą zachowało się w niektórych innych językach słowiańskich, np. w rosyjskim пыжиться [pyžit’sja] "nadymać się, pysznić się". Ktoś, kto się nadyma jak pyza, pyszni się - nie dba o to, o co dbać powinien. Stąd późniejsze, obecnie już nieużywane "wspyzać" "zlekceważyć, wzgardzić" i do dziś żywe "zapyzieć" stać się zaniedbanym, zapomnianym; także: zgnuśnieć, od tego zaś "zapyziały" zaniedbany, zapuszczony.

Posłuchaj
01:56 czwórka pierwsze słyszę 14.03.2024 ojczysty pyzaty.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". I "pyzaty" i "zapyziały" pochodzą od pyzy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku - dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń