"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kosmetyki są z kosmosu?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 07:35
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Okazuje się, że "kosmos" i "kosmetyki" mają co nieco wspólnego. 
W polszczyźnie i kosmetyki, i kosmos pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX w.
W polszczyźnie i "kosmetyki", i "kosmos" pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX w.Foto: shutterstock/Dzhulbee
  • Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków.
  • Kosmetyki naprawdę pochodzą z kosmosu, a ściślej rzecz biorąc: od "kosmosu". 
  • Oba te słowa w polszczyźnie pojawiły się dopiero w II połowie XIX wieku. 
  • Kosmos to słowo wywodzące się z greki - warto wiedzieć, jaki ma związek z francuskimi kosmetykami. 
  • Słowo "kosmetyki" pojawiło się w języku polskim w XIX wieku, same kosmetyki były jednak znane wcześniej. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. 

Eksperci od języka polskiego z Narodowego Centrum Kultury pytają: Wiecie, że taka sama cząstka kosm- w słowach "kosmetyk" i "kosmos" to wcale nie przypadek?

Kosmetyki naprawdę pochodzą z kosmosu, a ściślej rzecz biorąc: od kosmosu. W polszczyźnie i "kosmetyki" , i "kosmos" pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kosmetyki jako zapożyczenie francuskie, a kosmos jako internacjonalizm.

Francuski rzeczownik "cosmétique", czyli "kosmetyka; sztuka upiększania ciała" i przymiotnik o takiej samej postaci "cosmétique", czyli  "kosmetyczny; upiększający" mają w rodowodzie starogrecki przymiotnik kosmētikós, którego znaczenie "upiększający" jest wtórne wobec pierwotnego "porządkujący, organizujący" (dla tych, co wierzą, że piękno łączy się pojęciowo z porządkiem, a brzydota z chaosem, jest to zapewne oczywiste). Podobnie podwójne znaczenie miał również przodek owego greckiego przymiotnika - rzeczownik kosmētés (najpierw "organizator, prawodawca", później "sługa toaletowy", czyli ten, kto pomaga użytkownikom łaźni), wywodzący się z kolei od czasownika kosméein, oznaczającego zarówno "organizować, porządkować", jak i "upiększać". Bezpośrednim przodkiem tegoż czasownika był zaś grecki wyraz kósmos ("układ, ład, porządek"), który - pośrednio lub bezpośrednio - przeszedł do prawie wszystkich języków europejskich.

To, że kosmetyki trafiły do polszczyzny dopiero w XIX w., nie oznacza jednak, że nigdy wcześniej nie było ich na ziemiach polskich - po prostu znano je pod innymi nazwami.


Posłuchaj
01:57 czwórka pierwsze słyszę 19.03.2024 ojczysty kosmetyki.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co łączy kosmos i kosmetyki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku - dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń