"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Ubikacja - skąd się wzięło to słowo?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Tym razem pod lupę bierzemy wyraz "ubikacja". 
Słowo ubikacja trafiło do nas w czasach zaborów, zapożyczyliśmy je od Austriaków.
Słowo "ubikacja" trafiło do nas w czasach zaborów, zapożyczyliśmy je od Austriaków.Foto: shutterstock/PEET Photo
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd się wzięło w języku polskim słowo "ubikacja".
  • Wyraz ten zapożyczyliśmy w czasie zaborów od austriackiego słowa "ubikation", co oznacza "kwatera, koszary"
  • Takie też było początkowe znaczenie tego słowa w języku polskim. Na przestrzeni lat jednak ewoluowało. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem pod lupę bierzemy słowo "ubikacja".

Ubikacja pokojem stoi

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych": czy wiecie, że nie tak znowu dawno, bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu, słowo "ubikacja" oznaczało po prostu "pokój, pomieszczenie"? W takim znaczeniu słowo to było używane nie tylko w okresie międzywojennym. Doktor Wróblewski wspomina, że "Poczta bukowska mieściła się (...) w najętych ciasnych ubikacjach" (Ze wspomnień lekarza, Poznań 1923), a jeszcze kilka lat po wojnie Michał Rusinek w powieści "Człowiek z bramy" pisze, że jeden z bohaterów "W trzecim roku wynajął dla swej firmy dalsze ubikacje".

Ubikacja - jakie było początkowe znaczenie tego słowa?

"Ubikacjapowinna nam się kojarzyć z Galicją i "C.K. Dezerterami" - zapożyczyliśmy bowiem ten wyraz w czasie zaborów od Austriaków: niem. austr. "ubikation" to "kwatera, koszary". Najpierw zatem ta wojskowa "kwatera" przeszła do cywila, uzyskując znaczenie "pomieszczenie, pokój", a potem zaczęła się specjalizować w określaniu pomieszczenia o szczególnym przeznaczeniu - i to właśnie, jakże konkretne znaczenie, używane jest dzisiaj jako jedyne znaczenie słowa "ubikacja".


Posłuchaj
01:39 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty - ubikacja 18.04.2024.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo "ubikacja"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku - dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń