"Ojczysty - dodaj do ulubionych". "Stereotyp" - jak stosować poprawnie to słowo

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 08:30
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem pod lupę bierzemy słowo "stereotyp".
W cyklu Ojczysty dodaj do ulubionych sprawdzamy, jak powinno się stosować słowo stereotyp.
W cyklu "Ojczysty dodaj do ulubionych" sprawdzamy, jak powinno się stosować słowo "stereotyp".Foto: shutterstock//pathdoc
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co kryje się pod słowem "stereotyp".
  • Słowo niby znane, jednak nie zawsze wiemy, jak się go używa. 
  • Jak powinno być stosowane - to sprawdza nasza reporterka Martyna Matwiejuk. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk sprawdza, co się kryje pod słowem "stereotyp".

Niby wszyscy wiemy, co to jest "stereotyp", jak się tego słowa używa i jak się je wymawia, a jednak zdarza się, i to wcale nierzadko, że posługując się nim, popełniamy błędy.


Słowo "stereotyp" - co to oznacza?

Przypomnijmy więc, że "stereotyp" to "uproszczony, zwykle zabarwiony wartościująco, a niekiedy fałszywy obraz rzeczywistości, funkcjonujący i utrwalony w świadomości społecznej, trudno ulegający zmianom".  Ponieważ "stereotyp" to obraz rzeczywistości, a nie sposób myślenia o niej, poprawne jest takie użycie tego słowa, w którym sens i składnia zdania ujawniają właśnie znaczenie "obraz", a niepoprawne - takie, w którym "stereotyp" pojawia się jako sposób myślenia czy postrzegania czegoś.

Jak stosować słowo "stereotyp"?

Niepoprawnie zatem: Stereotyp wyobrażania sobie Francuzów jako kochliwych amatorów żabich udek. Poprawnie: Stereotyp Francuzów jako kochliwych amatorów żabich udek. Skoro "stereotyp" to uproszczony obraz świata, niepoprawne - bo pleonastyczne - jest połączenie "uproszczony stereotyp". Jako że stereotyp to - z definicji - obraz trudno się zmieniający lub niezmienny, to niepoprawne jest również połączenie "niezmienny stereotyp". Poprawnie - po prostu - "stereotyp". I na koniec: wymawiamy starannie [stereotyp], a nie [sterełotyp].


Posłuchaj
01:21 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty dodaj do ulubionych - stereotyp 20.0.6. 2024.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Jak poprawnie stosować słowo "stereotyp" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń