"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd wziął się "kokosowy interes"?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 08:15
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem pod lupę bierzemy wyrażenie "kokosowy interes".
W cyklu Ojczysty dodaj do ulubionych sprawdzamy skąd wziął się kokosowy interes.
W cyklu "Ojczysty dodaj do ulubionych" sprawdzamy skąd wziął się "kokosowy interes".Foto: shutterstock/ShivShankar Patidar
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd wzięło się wyrażenie "kokosowy interes". 
  • Po raz pierwszy to określenie oznaczające "dochodowy interes" zostało użyte przez Bolesława Prusa w "Lalce".
  • Samo słowo "kokos" to zapożyczenie z języka niemieckiego.
  • Jak się okazuje, w przeszłości słowo to miało wiele innych znaczeń.  
  • O "kokosowym interesie" i jego pochodzeniu opowiada nasza reporterka Martyna Matwiejuk. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk sprawdza, dlaczego na lukratywny interes czy korzystne transakcje przynoszące krociowe zyski mówimy "kokosy".

"Kokosowy interes" - z literatury do mowy potocznej

To określenie zawdzięczamy jednemu z naszych najznakomitszych mistrzów słowa, genialnemu twórcy "Lalki". Bolesław Prus nie posłużył się wprawdzie samą formą "kokosy" - użył utworzonego przez siebie okazjonalizmu, mającego postać wyrażenia "kokosowy interes". Od tego właśnie "kokosowego interesu", który wszedł do potocznej polszczyzny jako frazeologizm o znaczeniu "wyjątkowo korzystna, udana transakcja handlowa; przedsięwzięcie dające wielkie zyski", pochodzi rzeczownik plurale tantum "kokosy" o tym samym znaczeniu.


Słowo "kokos" - skąd się wzięło w języku polskim?

Sam "kokos" - rzeczownik mający formy obu liczb i oznaczający "owoc palmy kokosowej" - to zapożyczenie z niemieckiego z początków XIX w. Niemieckie "das Kokos" jest skróceniem dłuższego "die Kokosnuss" (orzech kokosowy). A do niemczyzny "kokos" trafił zapewne z hiszpańskiego lub portugalskiego. W tych językach słowo "coco" oznaczało niegdyś - co ciekawe - nie tylko "orzech kokosowy", lecz także "straszydło; coś, czym się straszy dzieci", a także "robak, robal, czerw".


Posłuchaj
01:40 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty kokosowy interes 25.06.2024.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Skąd wzięło się wyrażenie "kokosowy interes"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń