"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza słowo "herbatnik"?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 08:45
Język polski kryje wiele ciekawostek. Jest wiele słów, które na przestrzeni lat nieco zmieniły swoje znaczenie. Takim wyrazem jest "herbatnik" - co oznaczał kiedyś, a co oznacza dzisiaj? Wyjaśniamy to w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
Herbatnik nie zawsze oznaczał ciastko, wcześniej było to także określenia wielbiciela herbaty.
Herbatnik nie zawsze oznaczał ciastko, wcześniej było to także określenia wielbiciela herbaty.Foto: shutterstock/Antonio Guillem
  • "Herbatnik" - to słowo obecnie kojarzone jest z jedzeniem, czyli suchym ciastkiem. 
  • Nie zawsze tak jednak było, w poprzednich wiekach to słowo miało zupełnie inne znaczenie. 
  • W XIX wieku i na początku XX wieku m.in. mianem "herbatnika" określano osobę lubiącą herbatę. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzamy, co oznacza słowo "herbatnik". 

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty - dodaj do ulubionych": słowo "herbatnik" oznacza dzisiaj specjalny rodzaj małego, suchego ciastka, zwykle prostokątnego i z samą herbatą nie ma wiele wspólnego.Jeszcze na początku ubiegłego wieku "herbatnikiem" nazywano drobne, kruche ciasteczko podawane do herbaty, czarnej kawy albo wina. Ówczesne "herbatniki", których ojczyzną była Anglia, mogły być zarówno słodkie, jak i słone, i w zasadzie zawsze były okrągłe.

Dawniej - w XIX w. i w początkach XX wieku - "herbatnik" miał również inne znaczenie: "czajniczek; naczynie do zaparzania herbaty", a Słownik wileński z połowy XIX w. odnotowuje jeszcze starsze użycie tego słowa: "herbatnik" - "lubiący pić herbatę", czyli mówiąc dzisiejszym językiem - "miłośnik herbaty".


Posłuchaj
01:20 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Ojczysty dodaj do ulubionych - herbatnik 07.09. 2023.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "herbatnik"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń