Gosia Rdest: Jechać przed Formułą 1 to ogromne wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:44
Za Gosią Rdest pierwszy wyścig sezonu żeńskiej W Series, która jako seria towarzysząca Formuły 1 ściga się na austriackim Red Bull Ringu. W audycji rozmawiamy z zawodniczką o wyścigu i przygotowaniach do drugiej rundy.
Gosia Rdest
Gosia Rdest Foto: mat.promoc

- W Series to pierwsza seria w historii motorsportu dedykowana tylko i wyłącznie kobietom. Mogą startować panie w różnym wieku, mamy zawodniczki, które mają lat 18 i które mają lat 31. Rozstrzał jest duży, a każda zawodniczka jest zawodniczką doświadczoną i szybką - mówi w Czwórce Gosia Rdest. - Celem jest promocja kobiet w motorsporcie, promocja motorsportu wśród kobiet, bo W Series jest odgórnie finansowana, my nie ponosimy żadnych kosztów, mamy gwarantowany start i co więcej mamy również nagrody finansowe. Do wygrania jest pula nagród o wartości 1,5 mln dolarów i punkty do super licencji.


Posłuchaj
10:42 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - Gosia Rdest 02.07.2021.mp3 Gosia Rdest o moto sporcie kobiet i swoim starcie w wyścigu W Series towarzyszącej Formule 1 (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Gosia pracuje jako koordynator projektu "Kobiety w Motorsporcie", gdzie celem jest popularyzowanie sportu wśród dziewczyn, ale nie tylko w kontekście kariery kierowcy wyścigowego, ale również przekazania dziewczynkom, w ramach projektu "Girls on truck", że motor sport to cała masa różnych zawodów, których można się podjąć, gdy czuje się pasję do ścigania.

W tym roku W Series jest bezpośrednim suportem dla Formuły 1, kobiety będą startowały przed wyścigiem głównym. - To jest duże wyróżnienie, miałam wątpliwości, czy to dojdzie do skutku, zwłaszcza, że w roku 2020 W Series nie ścigała się ze względu na pandemię i kwestie organizacyjne - mówi gość audycji. - W tym roku udało się wszystko dopiąć, w dodatku mamy dwie rundy. Dla nas jest to ogromne wyróżnienie, spora platforma jechać przy Formule 1, która pozwala nam na pewno zwiększyć popularność, ale też zaprezentować fajne ściganie w wykonaniu kobiet. Już wyścig inaugurujący sezon 2021 był naprawdę wyjątkowy i dynamiczny, było bardzo dużo przetasowań. Bardzo dobrze to wygląda.


Gosia Rdest 1200F.jpg
Gosia Rdest - nie znosi nudy, uwielbia adrenalinę i szybkie samochody

Źr. Facebook Gosia Rdest

W ostatni weekend po problemach technicznych Gosia Rdest zajęła 18 miejsce w kwalifikacji, za to wyścig zakończyła na dobrej 9 pozycji po karze dla jednej z zawodniczek. - Było to naprawdę emocjonujące. Mieliśmy potężne problemy, które już rozpoczęły się w wolnych treningach i co najgorsze w wyścigu nie zostały one całkowicie wyeliminowane, także mechanicy nad nimi pracują - tłumaczy Gosia Rdest. - W wyścigu wykorzystywałam błędy innych zawodniczek. W moim wykonaniu było to cierpliwy i przemyślany wyścig.

Już w najbliższy weekend Gosia startuje w drugiej rundzie towarzyszącej Grand Prix Austrii Formuły 1. - Generalnie tor i jego charakterystyka bardzo mi pasuje, problemem moim tak naprawdę jest zakręt nr 6, gdzie trzeba zaufać aerodynamice pojazdu, to jest miejsce trochę specyficzne i tam trochę prędkości przewidzianej przez zakręt brakuje i moim celem jest poprawić czas w tym miejscu - tłumaczy gość Czwórki. - Ważne jest na pewno dojechanie w punktach, bo punkty są bardzo istotne, a punktowana jest pierwsza dziesiątka. Jest to bardzo ważne, również dla Dave'a Ryana, który decyduje o zawodnikach biorących udział w kolejnych rundach i wyścigach W Series. Załapać się do pierwszej piątki to byłoby coś.


*** 

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Gosia Rdest

Data emisji: 02.07.2021

Godzina emisji: 7.15

aw