Festiwal Riverlights. Pożegnanie jesieni na falach Wisły

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 14:45
- Parada udekorowanych światłem łodzi, płynących Wisłą przy rytmach muzyki elektronicznej, to nasze pożegnanie lata - mówił Przemysław Dziubłowski, organizator festiwalu Riverlights.  
Warszawski widok na Wisłę
Warszawski widok na WisłęFoto: Shutterstock.com/Aleksandra Duda

- Po raz ostatni witamy w ten sposób jesień. W przyszłym roku na rzece przy muzyce będziemy oglądać powitanie lata - opowiadał gość Czwórki. - Ludzie bywają nad Wisłą głównie latem, więc pod koniec września jest ich nieco mniej - podkreślał.

Jak tłumaczył, podczas tegorocznej odsłony nie zobaczymy setek łodzi i dużych statków, ale mniejsze jednostki, albo te tradycyjne. - W ciągu ostatniej dekady powstało ich bardzo wiele, ta branża bardzo prężnie się rozwija, mamy wielu aktywistów, którzy organizują na rzece ciekawe akcje, rośnie też żegluga komercyjna, co bardzo cieszy - podkreślał gość Czwórki. - Wisła jest także trudną rzeką, a w tym roku mieliśmy bardzo niskie stany, więc pływali głównie ci najbardziej wytrawni sternicy - podkreślał. 

Zobacz także:

Tegoroczna parada, która odbędzie się już 24 października, będzie także świetnym pretekstem do spotkań z przedstawicielami przeróżnych środowisk związanych z Wisłą. - Parady łodzi na Wiśle to nie jest nic nowego, tym razem zobaczymy ich wszelkie typy: jednostki tradycyjne, małe statki, ale także motorówki - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:18 river island all 2022_09_23-08-17-14.mp3 O festiwalu Riverlights opowiada Paweł Dziubłowski (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Choć nazwa Riverlights sugeruje, że oświetlone łodzie będą płynąć nocą, jak podkreślał Paweł Dziubłowski, w tym roku będzie to niemożliwe. - W Warszawie wciąż nie można pływać po zmierzchu, więc wystartujemy w czasie dnia - mówił gość Czwórki. - O gorące muzyczne dźwięki zadbać ma Shambalaya, podczas parady usłyszymy duet Foksal, a potem, na tzw. Pływającej plaży, czyli odrestaurowanej barce, rozpoczną się ogniska i wspólne świętowanie przy koncercie The Saint - wyliczał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Paweł Dziubłowski (Miami Wars, organizator Riverlights)

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 08.15

kd