X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?

Spór wokół muzyki disco polo nie cichnie. Jej twórcy i słuchacze cieszą się nią i bawią się przy niej. Druga strona, polska inteligencja, w latach 90. upatrywała w tym zmierzch kultury polskiej. 
Okł. książki Polski bajer
Okł. książki "Polski bajer"Foto: mat. pras.
O Audycji
Tytuł "Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Znaczącą datą dla disco polo jest 22 lutego 1992 roku, kiedy to koncert disco polo odbył się w Sali Kongresowej. Do lat 90. i początków tego gatunku postanowiła sięgnąć Monika Borys. Autorka książki "Polski bajer" przez 3 lata słuchała utworów disco polo. Jak podkreśla w rozmowie z Dominiką Klimek, wcale nie było to łatwe - nie ma oficjalnego archiwum tej muzyki, wiele nagrań rozpowszechnianych było na pirackich taśmach. - Nie można napisać książki o disco polo bez jego słuchania - mówi autorka. - Przy ocenie tej muzyki często decyduje świadomość podziałów społecznych, która ogranicza naszą wyobraźnię. Wiedziałam, że muszę to odrzucić - dodaje. 

- O disco polo mówiono jako o zaprzeczeniu marzeń i wolności, co z dzisiejszej perspektywy wydaje mi się fałszywym przeświadczeniem - podkreśla Monika Borys. - W latach 90. popularność tej muzyki wynikała z ogromnego apetytu i potrzeby zabawy - dodaje. 

Jaką rolę w muzyce disco polo odegrały kobiety? Jak Shazza kształtowała swój wizerunek? Jak pisało się o tej muzyce? Czy Michael Jackson mógł zmienić pozycje disco polo na polskim rynku muzycznych? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Faktofonia".    

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której także rozmowa z Pawłem Kapustą, finalistą nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autora książki o kulisach pracy strażników więziennych.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Monika Borys (autorka książki "Polski bajer")

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 16.09

pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Angel Olsen, - All Mirrors
  • CIEMNOGRODY - Planetarna Moc
  • Sui Zhen, - Calm Winds
  • Beabadoobee, Beabadoobee, - Susie May
  • The Comet Is Coming, - Lifeforce Part II
  • Sho Madjozi, - Kona
  • Noże, - Złe Wychowanie