12 cali na godzinę. Dźwiękowe uderzenie Johna Lectera

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 09:23
Pierwsze beaty Johna Lectera mogliśmy usłyszeć już 14 lat temu w małym klubie w Małopolsce. Od tamtego czasu kariera DJ-a bardzo się rozwinęła. Teraz zagra set w Czwórce. 
John Lecter
John LecterFoto: mat. pras.

John Lecter prywatnie to Krzysztof Żebro. Na co dzień pracuje w obszarze kultury, sportu oraz mediów. Swoją przygodę z muzyką elektroniczną zaczął 14 lat temu w małym klubie w Małopolsce. Szlifując swoją technikę oraz styl, szybko został zauważony przez większe kluby. W 2008 roku nastąpił duży progres. Jego pełne energii i pomysłowości sety zostały docenione, co zaowocowało zaproszeniem na event Nature One 2008. Występ przyniósł kolejne bookingi w największych klubach w południowej Polsce. Rok 2009 to pierwsze kroki przy produkcji własnych utworów. Okazało się, że były udane. Pierwsze produkcje spotkały się z aprobatą jednego z weteranów muzyki techno w Polsce - Siasi - który zaproponował współpracę z Dirty Stuff Records. Już pierwsza epka przyniosła sukces. Utwór "Haniball" po trzech dniach sprzedaży na portalu BeatsDigital.com znalazł się na siódmym miejscu. Kwintesencją współpracy był album "The Howl of Wolf", utrzymany w mocnych technicznych brzmieniach.

W kolejnych latach John Lecter wydał kilkanaście singli w kilku wytwórniach (Orion Rec, Soundwave, Sunface). Jego produkcje naszpikowane były mocnymi technicznymi dźwiękami. Z różnych przyczyn Lecter zawiesił swoją karierę muzyczną w 2011 roku. Po 12 latach przerwy światło dzienne ujrzała jego nowa epka zatytułowana "After Earth", wydana przez label STIG REC, pochodzący ze stajni BiG House Mamas Rec. W kalendarzu czekają już kolejne produkcje. Podpisanie kontraktów z Oxytech Records oraz Organic Records daje duże pole do popisu. Wyraźnie słyszalna zmiana w technice oraz stylu muzycznym powoduje, że mamy do czynienia z produkcjami opartymi na melodyjnym techno z elementami muzyki filmowej oraz ambientowej.

12 cali na godzinę: SETY DIDŻEJSKIE W CZWÓRCE

12 cali na godzinę, czyli 12''/h to audycja, w której występują najlepsi polscy DJ-e, a wśród gości znajdują się kolekcjonerzy, muzycy i wielbiciele czarnych płyt. Pomysłodawcą audycji jest DJ Bert, czyli Norbert Borzym - dziennikarz muzyczny, producent i remikser, znany niegdyś  z projektu Boogie Mafia. Pod szyldem Holiday 80 wydał dwie winylowe epki dla amerykańskiej wytwórni Whiskey Disco. Obecnie związany z wytwórnią The Very Polish Cut Outs.

Na co dzień usłyszeć go można w duecie Last Robots - nie tylko w klubach, ale także na bardzo znanych festiwalach. Dzielili scenę z około setką wykonawców zagranicznych. Wśród nich znaleźli się m.in.: Annie Mac, 2Many Dj's, Jacques Lu Count, Vitalic, Marshall Jefferson, Booka Shade, Felix Da Housecat, Oliver Huntemann, Cassius czy Krystal Klear. Duet wielokrotnie występował na Openerze, Audioriver - wydarzeniu pod patronatem Czwórki, czy Coke Live.

***

Na audycję z cyklu "12 cali na godzinę - 12"/h" zapraszamy we wtorek (23.08) o godz. 19.05. Program poprowadzi Norbert "Bert" Borzym.

pj