100 na 100: Elektryczne Gitary "Dywizjon 303"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:36
- Piosenka powstała w szczególnych okolicznościach. Narodowe Centrum Kultury sporządziło cykl piosenek dotyczących okrągłych rocznic historycznych przypadających w 2010 roku - mówił lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz.
Audio
  • Kuba Sienkiewicz opowiada o utworze "Dywizjon 303" (Muzyczny lunch/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Stach Leszczyński/PAP

- W pierwszej kolejności poproszono o przygotowanie piosenki dotyczącej Bitwy o Anglię. Doszedłem do wniosku, że do tematu można podejść albo jednostkowo, albo ogólnie. Zwyciężyła ta druga koncepcja - opowiadał muzyk. 

Jakich tematów wolał unikać Kuba Sinkiewicz pisząc tekst "Dywizjonu 303"? Które wydarzenie stanowi oś fabularną opowieści i dlaczego ma ono gorzki wydźwięk? O tym w nagraniu. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

ac/kul

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne Gitary "Rycerz bije"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:00
W listopadzie 2010 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album "Historia" odnoszący się do dziejów naszego kraju. - Koncepcja była taka, że nie robimy laurek, tylko uprawiamy osobistą refleksję historyczną na zadane tematy - wspomina Kuba Sienkiewicz.
rozwiń zwiń