Wigilia z góralami. Tradycje na Żywiecczyźnie wczoraj i dziś

- Z każdej potrawy odkładano dawniej trzy łyżki dla zwierzyny. Siadano wówczas przy wspólnej misie, a jedna łyżka wędrowała od ust do ust. Do dziś na Żywiecczyźnie je praktykuje się te tradycje, a świadczy o tym nierzadko ubrudzony obrus - żartowali goście Macieja Szajkowskiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com
O Audycji
Tytuł "Godne święta" na Żywiecczyźnie. Jak świętują górale?
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis

Odwiedziliśmy Milówkę, gdzie spotkaliśmy się z podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Jak wyglądają świąteczne tradycje w tym regionie? - To czas niezwykły, zwany "Godnymi świętami". Świętowanie trwa od Wigilii Bożego Narodzenia aż do Trzech Króli. To czas, który spędzamy głównie z rodziną, podczas prac domowych, na przygotowywaniu posiłków, czy śpiewaniu kolęd - opowiadali goście Macieja Szajkowskiego. Mówili też o tradycjach górali żywieckich, związanych z przygotowywaniem świątecznych potraw. – Oczywiście, że jest dwanaście potraw, ale chodzi głównie o składniki. Na stole powinny znaleźć się suszone grzyby i owoce, kapusta, orzechy, kasza, fasola, groch - żartowali. Wigilia była też czasem innych tradycji. - Były to przeróżne obrzędy, wróżono m.in. z dymu po zgaszeniu świątecznych świec. - Jeśli dym rozchodził się "płasko", w domu będzie dobrze i szczodrze - mówili goście Macieja Szajkowskiego. 

W programie sprawdziliśmy też, czym zajmuje się Fundacja Braci Golec. Jak grają, śpiewają kolędy i odwzorowują tradycje świąteczne jej podopieczni? O tym w nagraniu audycji. W drugiej części audycji zaprosiliśmy Was na spotkanie z Gooralem i Kamerem, a także rozmowę o najnowszym krążku Psio Crew i góralskim kolędowaniu.

***

Emisja w audycji: Wigilia z góralami

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Brygida Sordyl, Agnieszka Sikora, Ada Wencel, Kacper Sordyl

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 16.07

kd/ac

Playlista
Tagi
Playlista