Renata i Bartek Sabelowie: podróżowanie to forma spotkania

Renata i Bartek Sabelowie są parą podróżników. Renata jest propagatorką świadomego podróżowania, Bartek to pisarz i reporter. Oboje starają się podróżować wspierając kulturę lokalnych społeczności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dimitry Sukhov/Shutterstoc
O Audycji
Tytuł Odgradzając się od tradycji nie poznajemy prawdziwej kultury
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis

- Turystyka coraz szybciej się globalizuje. To ogromny biznes, który wart jest 7,6 trylionów dolarów - mówiła Renata Sabela. - Tak naprawdę 10% światowego zysku stanową wpływy pochodzące z turystyki. Są miejsca na świecie, w których ta gałąź daje społeczności stabilne zatrudnienie. To prowadzi do zmian, które mogą przynieść w równym stopniu korzyści i straty. Stąd narodziła się idea świadomego podróżowania z poszanowaniem lokalnych tradycji - przekonywała. 

- Nie zastanawiamy się nad tym, co stoi za przemysłem turystycznym. Celem podróżowania do niedawna była chęć poznania innych kultur. Dziś się od nich odgradzamy. Podróżowanie to forma spotkania z ludźmi i kulturą. Coraz częściej o tym zapominamy - dodawał Bartek Sabela.

W jaki sposób możemy podróżować świadomie? Co ukształtowało współczesną turystykę? Dlaczego odgradzamy się od lokalnych kultur w podróży? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Świąteczną podróż" 

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Rozmawiał: Dominik Olędki

Goście: Renata i Bartek Sabelowie (podróżnicy)

Data emisji: 25.12.2018

Godzina emisji: 19.03

ac

Playlista
Tagi
Playlista