Naked relaxing: tworzenie klubowego seta jest jak malowanie obrazu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 12:20
- Jako naked relaxing gram house - lepki, seksowny, stworzony do ciemnego klubu z czerwonym światłem i dużą ilością dymu - opowiada Olek Kaźmierczak - didżej i producent z Warszawy.
Olek Kaźmierczak, czyli naked relaxing.
Olek Kaźmierczak, czyli naked relaxing.Foto: Grzegorz Jasina/mat. promocyjne

Naked relaxing jest jednym z najciekawszych rodzimych twórców, nie tylko jeśli chodzi o techno, ale i szeroko rozumianą elektronikę o klubowym rodowodzie. Wydana właśnie EP-ka jest tego najlepszym przykładem. "Naked EP" to drugie, po "Rush EP" z 2020 roku, wydawnictwo mieszkającego w Warszawie didżeja i producenta. Ukazało się nakładem Potop Records i jest istotnym elementem budującym status Kaźmierczaka na krajowej scenie. Twórczość tego artysty to pozornie surowe i jednocześnie dynamiczne brzmienie. Wybrzmiewa w niej muzyczna głębia, Kaźmierczakowi udało się przemycić także niespodziewany groove. - Sztuka didżejska ma wiele wspólnego ze sztukami wizualnymi. Artysta, który tworzy obraz, nie musi być dosłowny, od tego ma metafory. I to samo dotyczy seta didżejskiego. Ten set może być podróżą, którą ktoś miał w głowie i którą przełożył na trzygodzinny spektakl muzyczny. I nie trzeba tutaj autorskiego komentarza, jeśli jest to dobrze zrobione i zagrane, słuchacz za didżejem trafi we właściwe miejsce - wyjaśnia rozmówca Norberta Borzyma. - W ten sposób działają didżeje i producenci z Australii, których sława dotarła wreszcie także i do nas. Co bardzo mnie cieszy, bo jestem fanem muzyki elektronicznej z tamtej części świata. 

Olek Kaźmierczak występuje w klubach także pod aliasem Zenit. - Wtedy gram disco, do którego po prostu chce się tańczyć - mówi gość Czwórki. I przekonuje, że didżej musi być artystą, nawet jeśli tylko "odtwarza" numery z płyt.

naked relaxing @Rave na Pustyni 2022 / RaveView

Zobacz także:

Taka osoba swoją selekcją wpływa na to, jak ludzie zachowują się na parkiecie. I to, moim zdaniem, liczy się bardziej niż umiejętność samego miksowania - tłumaczy. - Didżej jest artystą także wtedy, gdy potrafi aktywnie korzystać z możliwości, jakie daje mu sprzęt, na którym gra. Umie go zaprogramować, używa efektów, bawi się tempem - to jest to, co w sztuce didżejskiej doceniam najbardziej.

Posłuchaj
55:09 2023_03_01 22_03_24_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Olek Kaźmierczak o aliasach klubowych, setach didżejskich i autorskich produkcjach (Noc Rezydentów/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Noc Rezydentów

Prowadzi: DJ Bert (Norbert Borzym)

Gość: naked relaxing (Olek Kaźmierczak)

Data emisji: 01.03.2023

Godzina emisji: 22.00

kul

Czytaj także

Schmoltz: uprawiam digital digging i edytuję polskie przeboje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:00
Schmoltz pochodzi z Grodna i na pewno jest znany fanom editów, bo jego nagrania ukazują się nakładem takich wytwórni jak: Les Yeux Orange, Bahnsteig23 oraz rodzime The Very Polish Cut Outs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ane. Field recording w mrocznym techno

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 14:30
Ane mieszka w północnej Polsce i właśnie tam, w otoczeniu Borów Tucholskich, tworzy muzykę elektroniczną o szerokim spectrum wykorzystania
rozwiń zwiń