X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak mózg oczyszcza się podczas snu z toksyn i niepotrzebnych informacji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 11:27
Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali, że płyn mózgowo-rdzeniowy oczyszcza nasz mózg z niepotrzebnych informacji oraz toksyn podczas snu.  
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

Badacze z Bostonu odkryli, że podczas snu płyny mózgowe oraz rdzeniowe (nazywane płynami mózgowo-rdzeniowymi) oczyszczają, niczym fale, nasz mózg z toksyn i tzw. metabolicznych śmieci.

Badanie, które ukazało się na łamach magazynu „Science”, zostało przeprowadzone na grupie osób w wieku 23-33 lat. Uczestników zbadano za pomocą skanów mózgu.

Naukowcy dostrzegli, że podczas snu w mózgu uczestników, płyny mózgowo-rdzeniowe synchronizowały się z falami mózgowymi, które pomogły oczyścić mózg z metabolicznych śmieci. Zawierały one toksyczne białka, które negatywnie wpływają na neurony.

Według naukowców, odkrycie to może pomóc w dokładnym zbadaniu np. choroby Alzheimera. Jak przyznają badacze, te toksyczne białka odgrywają znaczącą rolę w procesie utraty pamięci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak