Zmarł Genesis P-Orridge, lider kultowego Throbbing Gristle i Psychic TV

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 02:47
Miał 70 lat.
Genesis P-Orridge
Genesis P-OrridgeFoto: Marc Jacobs/East News

14 marca, w wieku 70 lat, zmarł Neil Andrew Megson, bardziej znany jako Genesis Breyer P-Orridge, brytyjski muzyk, kompozytor, artysta video, prowokator i performer. Ojciec chrzestny muzyki industrialnej, lider i założyciel takich kultowych awangardowych grup jak Throbbing Gristle oraz niezwykle płodnego projektu Psychic TV, zasłużonego m.in. dla rozwoju muzyki acid house. To właśnie Brytyjczyka uznaje się często za autora owego terminu.  

Genesis P-Orridge był osobą pandrogeniczną (trzecia płeć) i poddawał swoje ciało licznym modyfikacjom i operacjom plastycznym. Od 2007 roku zmagał się z białaczką.

"On/a walczył z białaczką od dwóch i pół roku i dziś rano, w sobotę 14 marca 2020 roku, porzucił swoje ciało. Zostanie pochowany/a i zjednoczony/a ze swoja drugą połówką  Jaqueline “Lady Jaye” Breyer, która opuściła nas w roku 2007. Dziękujemy za wasze wyrazy miłości i wsparcia oraz uszanowanie naszej prywatności podczas żałoby" - tak brzmi oficjalne oświadczenie Caresse i Genesse, czyli córek artysty.

MaH