Polskie Radio
Section05
performance

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo mural SZTUKA KULTURA FILM kino Kinomural

"Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich

- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy - tak o sztuce "Sen i nie", której autorem jest Bogusław Schaeffer, mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka czytania performatywnego tego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego spektakl Jakub Kukla Dwójka koncert dramat Magdalena Małecka-Wippich

Kinomural 2023. Zbliża się audiowizualne show we Wrocławiu

Już niedługo ściany wrocławskich budynków zamienią się w nocną, plenerową galerię. - Program Kinomuralu pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu  - mówi Bartek Bartos, dyrektor imprezy i jeden z pomysłodawców wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM kino Kasia Dydo Wrocław Katarzyna Dydo sztuki wizualne

30. Festiwal Sztuka Ulicy: spektakle teatralne i cyrkowe

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Dedykowany sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance, propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i angażującego widza. Świętujący w tym roku 30. edycję, Festiwal Sztuka Ulicy to jedyne tego typu wydarzenie w Warszawie obowiązkowe dla każdego pasjonata teatru.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR sztuka uliczna cyrk Warszawa Michał Żołądkowski Trójka

"Obrzędy" - gdzie kryją się wspomnienia?

We Wrocławiu już niedługo premiera niezwykłego spektaklu "Obrzędy", inspirowanego dziadami - starosłowiańskim kultem zmarłych - i tradycyjnym japońskim teatrem No. - To, co będziemy proponować, jest trudne w odbiorze - mówi reżyser Krzysztof Boczkowski. - Zarówno w grze aktorskiej, jak i warstwie muzycznej czy interpretacji tekstu mamy do czynienia z czymś, co nie jest proste i musimy pomóc widzowi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl Dziady historie rodzina Małgorzata Jakubowska

"Gdzie jesteś, piękny świecie?”. Otwarta próba czytana

W Big Book Cafe niezwykłe wydarzenie. Wielbiciele twórczości Sally Rooney mogą usłyszeć fragmenty jej powieści "Gdzie jesteś, piękny świecie" podczas próby czytanej. - Do współpracy zaprosiłam trzech aktorów: Aleksandrę Domańską, Grzegorza Daukszewicza i Mirona Jagniewskiego - mówi Anna Próchniak, aktorka i reżyser wydarzenia. - Przybliżymy historię współczesnych trzydziestolatków - ludzi zagubionych, ale poszukujących spełnienia i szczęścia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR aktorzy Anna Próchniak Kasia Dydo Katarzyna Dydo

"Bóg i proch. Część trzecia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Ujazdowski Warszawa Tomasz Man Andrzej Chyra