Polskie Radio
Section05
performance

"Obrzędy" - gdzie kryją się wspomnienia?

We Wrocławiu już niedługo premiera niezwykłego spektaklu "Obrzędy", inspirowanego dziadami - starosłowiańskim kultem zmarłych - i tradycyjnym japońskim teatrem No. - To, co będziemy proponować, jest trudne w odbiorze - mówi reżyser Krzysztof Boczkowski. - Zarówno w grze aktorskiej, jak i warstwie muzycznej czy interpretacji tekstu mamy do czynienia z czymś, co nie jest proste i musimy pomóc widzowi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl Dziady historie rodzina performance Małgorzata Jakubowska

"Gdzie jesteś, piękny świecie?”. Otwarta próba czytana

W Big Book Cafe niezwykłe wydarzenie. Wielbiciele twórczości Sally Rooney mogą usłyszeć fragmenty jej powieści "Gdzie jesteś, piękny świecie" podczas próby czytanej. - Do współpracy zaprosiłam trzech aktorów: Aleksandrę Domańską, Grzegorza Daukszewicza i Mirona Jagniewskiego - mówi Anna Próchniak, aktorka i reżyser wydarzenia. - Przybliżymy historię współczesnych trzydziestolatków - ludzi zagubionych, ale poszukujących spełnienia i szczęścia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR performance aktorzy Anna Próchniak Kasia Dydo Katarzyna Dydo

"Bóg i proch. Część trzecia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Ujazdowski Warszawa Tomasz Man performance Andrzej Chyra

"Musimy się do niej przyzwyczaić, młodzi widzą rzeczywistość niestandardowo". Gajewski o polityce z TikToka

- Nawet jeśli części z nas model uprawiania polityki w stylu Klaudii Jachiry nie podoba się, to musimy się do niego przyzwyczaić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski, ekspert Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Gościem audycji był też Jerzy Mosoń, ekspert z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 media społecznościowe młodzież polityka performance Klaudia Jachira Platforma Obywatelska granica

Festiwal Nowe Epifanie. Monika Popiel: pytanie o bliskość jest uniwersalne

- Naszą opowieść o apokalipsie oparliśmy o temat odsłonięcia się w intymnym wymiarze. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy odważyć się odsłonić przed kimś, a także co oznacza przyjmować czyjeś odsłonięcie - mówiła w Dwójce Monika Popiel o spektaklu "Jeszcze się nie stało", który możemy zobaczyć podczas tegorocznego 12. Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  performance Dwójka Paweł Siwek KULTURA