Polskie Radio
Section05
śmierć

Nie żyje Jerzy Trela. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 80 lat

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z tamtejszym Teatrem Starym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela TEATR Polskie Radio śmierć aktorzy aktor Polskie Radio 24 POLSKA

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Janusz Kukuła: on nas kształtował, on nas uczył

- Kiedy "Inek" przychodził do nas, to wszyscy wstawali (...), przychodziła żywa legenda - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Ja nie znam słów godnych tego pożegnania. Dlatego, że musielibyśmy pożegnać nasze przeżycia, nasze wzruszenia, nasze uśmiechy i łzy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Janusz Kukuła POLSKA KULTURA śmierć Ignacy Gogolewski TEATR aktor

"Odszedł wielki człowiek zaangażowany w polskie sprawy". Jarosław Kaczyński wspomina prof. Parucha

- To jest człowiek, wobec którego miałem dług wdzięczności i mam dług wdzięczności. Będę o nim zawsze pamiętał - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, wspominając zmarłego w niedzielę byłego szefa rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemara Parucha.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Jarosław Kaczyński wywiad wspomnienie historia Polski polityka POLSKA społeczeństwo

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Uczczono pamięć Jana Stanisława Jankowskiego

Przy symbolicznym grobie na Powązkach Wojskowych upamiętniono Jana Stanisława Jankowskiego, wicepremiera polskiego rządu na uchodźstwie, ofiarę terroru sowieckiego. Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uczcił w ten sposób 140. rocznicę urodzin polskiego patrioty, sądzonego w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, tak zwanym procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa PRL zbrodnie sowieckie śmierć Powązki POLSKA społeczeństwo

Synod w diecezjach - sukces czy rozczarowanie?

Jesienią rozpoczął się diecezjalny etap synodu o synodalności Kościoła. Po pół roku od tego momentu chcemy spytać: jakie środowiska i w jakiej mierze zaangażowały się w proces synodalny? Które tematy zasugerowane przez Franciszka budzą największe zainteresowanie i kontrowersje? Czy świeccy mogą i chcą swobodnie wyrażać swoje opinie? Czy są życzliwie wysłuchiwani przez przedstawicieli Kościoła hierarchicznego?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Powinien mieć stałe miejsce w naszej pamięci". Żurawski vel Grajewski o zmarłym Stanisławie Szuszkiewiczu

- Stanisław Szuszkiewicz był przewodniczącym ówczesnej rady parlamentu Białorusi i gospodarzem spotkania w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej 8 grudnia 1991, gdzie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji podjęto decyzję o rozwiązaniu ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT Europa Stanisław Szuszkiewicz Raport Białoruś śmierć odeszli 2022

Nie żyje Stanisław Szuszkiewicz. Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi

– My, białoruska opozycja demokratyczna, zawsze mówiliśmy, że musimy sami zmienić sytuację panującą w naszym kraju. Musimy sami doprowadzić do demokratyzacji naszego państwa. Ale nie możemy tego zrobić, dopóki Rosja popiera Łukaszenkę, a rosyjskie media głoszą, że jest najlepszym białoruskim prezydentem – mówił Stanisław Szuszkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Stanisław Szuszkiewicz Białoruś ZSRR śmierć