Polskie Radio
Section05
śmierć

Czy w czasach epidemii można mówić o kryzysie wiary?

Czy nasza wiara chwilowo zamarła wraz z częściowym zamknięciem kościołów? A może pojawiły się wątpliwości w istnienie Boga – bo Bóg jest dobry? Minęły już dwa miesiące, od kiedy zostaliśmy odizolowani od świata zewnętrznego z powodu pandemii koronawirusa. Teraz do niego powoli wracamy. Odmienieni? Przygnębieni? Czy raczej dużo w nas radości i nadziei?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze taniec śmierć HISTORIA Łukasz Kozak Łukasz Modelski KULTURA

Dlaczego tak trudno uwierzyć?

W nawiązaniu do opowieści o uczniach idących do Emaus postawimy pytanie: Dlaczego tak trudno uwierzyć? Na jakie trudności w pierwszych wiekach natrafiała wśród żydów i pogan chrześcijańska wiara we wcielenie? Jak próbowano na przestrzeni wieków zracjonalizować, a tym samym  unieważnić wiarę chrześcijan w zmartwychwstanie? Na jakie trudności natrafia człowiek stający wobec wiary w istnienie Boga chrześcijan? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi z historykami, teologami i filozofami.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Studencki Kraków

W cyklu na Jubileusz 100- lecia urodzin JPII - „STUDENCKI KRAKÓW:: Rzeczywistość studencka. Poznawanie Krakowa, działalność na różnych polach kultury. Zainteresowania młodego Karola Wojtyły. Co kształtuje jego osobowość. Jakie decyzje życiowe podejmie w tym czasie? Wspomnienia aktorów teatru rapsodycznego, profesorów U.J. i kolegów uczestniczących w spotkaniach Tyranowskiego.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

GIS: informacje o zgonach z powodu COVID-19 powiązane są z miejscem zamieszkania pacjenta

Informacje o zgonach z powodu koronawirusa raportowane są do sanepidu ze względu na miejsce zamieszkania osoby zmarłej, a nie jej śmierci. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie - wskazał w środę GIS, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo GIS Główny Inspektor Sanitarny koronawirus Koronawirus w Polsce Rafał Trzaskowski pandemia COVID-19 śmierć Warszawa