Renata Lewandowska i jej "Dotyk" to zaginiony skarb polskiego soulu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:06
Płyta jest już dostępna.
Renata Lewandowska Dotyk
Renata Lewandowska "Dotyk"Foto: mat. promocyjne Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Astigmatic/The Very Polish Cut Outs

Na rynek trafił właśnie debiutancki album Renaty Lewandowskiej pt. "Dotyk" - wyczekiwany od dawna i przez wielu zaginiony skarb polskiej muzyki soul i funk odkopany w archiwum Polskiego Radia. "Potrzeba było aż 40 lat w czyśćcu, by ta muzyka mogła się ukazać" - tak na swoim profilu na Facebooku napisała artystka.

Renata Lewandowska to wybitna, choć u nas mało znana wokalista kojarzona głównie z doskonałego soulowego singla "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" z końca lat 70. Trochę taka nasza polska Janis Joplin, odrobinę nawet do niej podobna, choć ona sama inspirowała się bardziej Arethą Franklin. Współpracowała z takimi artystami jak Andrzej Trzaskowski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Juliusz Loranc, Ryszard Marek Groński, Novi Singers, Bemibem czy Alibabki. Mimo tak zacnego grona współpracowników artystka nie odniosła sukcesu i porzuciła karierę muzyczną. Na początku lat 80. wyjechała najpierw do RFN, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjęła nazwisko Roberts. W swoim nowym, już pozamuzycznym życiu zaczęła pracować jako artysta-plastyk i architekt wnętrz. Dziś znów częściej przebywa w Polsce. Niestety już nie śpiewa.

Album „Dotyk”, zawierający 9 kompozycji z lat 1974-1978, to efekt współpracy Agencji Muzycznej Polskiego Radia oraz takich prężnie działających i opiniotwórczych krajowych firm jak The Very Polish Cut Outs i Astigmatic Records. Za mastering odpowiedzialny jest Marcin Cichy z grupy Skalpel, a spory wkład w publikację materiału oraz wydobycie go z radiowego archiwum miał nasz redakcyjny kolega Norbert Borzym, czyli Bert. Cały winylowy nakład albumu właściwie został już wyprzedany.

MaH

Zobacz więcej na temat: POLSKA soul