COVID-19 dostaje się do mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 19:25
Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że osoby z COVID-19 doświadczają problemów takich jak mgła mózgowa i zmęczenie.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Apeterschreiber.media

Wirus SARS-CoV-2, podobnie jak wiele wcześniejszych wirusów, to zła wiadomość dla mózgu. W badaniu opublikowanym w „Nature Neuroscience”, naukowcy odkryli, że białko szczytowe – jedno z białek strukturalnych, tworzących zewnętrzną otoczkę wirusa, często przedstawiane jako czerwone ramiona wirusa – może przekroczyć barierę „krew-mózg”. To zdecydowanie sygnalizuje, że SARS-CoV-2, może dostać się do mózgu.

Białko szczytowe, często nazywane białkiem S1, dyktuje, do których komórek wirus może przeniknąć. „Zwykle wirus robi to samo, co jego białko wiążące” – powiedział główny autor William A. Banks, profesor medycyny na University of Washington School of Medicine. Banks twierdzi, że białka wiążące, takie jak S1, zwykle same powodują uszkodzenia, ponieważ oddzielają się od wirusa i wywołują stan zapalny.

„Białko S1 prawdopodobnie powoduje, że mózg uwalnia cytokiny i produkty zapalne” – dodał.

W kręgach naukowych intensywne zapalenie spowodowane infekcją COVID-19 nazywane jest burzą cytokin. Układ odpornościowy, widząc wirusa i jego białka, przesadnie reaguje, próbując zabić atakującego wirusa. Zarażona osoba doświadcza zatem zmęczenia lub mgły mózgowej (niemedyczny termin używany do opisywania takich objawów, jak dezorientacja, zapominanie, niezdolność do skupienia się i problemy z komunikacją).

Zobacz więcej na temat: koronawirus mózg