Polskie Radio
Section05
mózg

Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednie dieta i… ruchu. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w krótkotrwałej perspektywie, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też w perspektywie długotrwałej – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Radosław Nałęcz Trójka Szymon Majchrzak Beata Rajba mózg pamięć

Czy sztuka ręcznego pisania zniknęła?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń, sztuka starannego, ręcznego pisania praktycznie zniknęła. Jedyne miejsca, w których używamy pióra czy długopisu, to bank lub ewentualnie poczta. Chociaż i tam składamy już podpis na… tablecie. Podobnie jak u kuriera, który dostarcza nam przesyłki. Tymczasem staranne, ręczne pisanie i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg ręka Daniel Wydrych

Nauka gry na pianinie - nieoceniony trening dla mózgu

Nauka gry na pianinie powoduje różnorodne zmiany w aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, ruch i przetwarzanie informacji sensorycznych. Aktywuje wiele obszarów mózgu, m.in. korę słuchową zaangażowaną w przetwarzanie dźwięków. Szczegóły wyjaśniła w Trójce współautorka badań Alicja Olszewska z Instytutu Nenckiego PAN.
Zobacz więcej na temat:  pianino fortepian mózg rozwój rozwój dziecka Trójka Witold Lazar

TYLKO U NAS Skutki COVID-19. Powikłania po przejściu wirusa z perspektywy ekspertów

Ozdrowieńcy po COVID-19 długo mogą zmagać się jeszcze z różnymi dolegliwościami. Prof. Jan Szczegielniak, który w Głuchołazach prowadzi rehabilitację pulmonologiczną, podkreśla, że mówi się już o 200 powikłaniach mogących wystąpić nawet rok po przechorowaniu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 mózg choroba rehabilitacja zawał serca udar mózgu zakrzepica depresja społeczeństwo koronawirus

Przełom w leczeniu choroby Alzheimera? Opracowano kolejny lek nowej generacji

Ukazały się właśnie wyniki badania nowego leku przeciwko chorobie Alzheimera – donanemabu. Naukowcy uważają, że - choć dużo jeszcze jest do zrobienia - spodziewane wprowadzenie trzeciego leku nowej generacji oznacza nowy etap w terapii choroby. Wyniki omówiono w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego JAMA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie badania mózg choroba społeczeństwo medycyna NAUKA

Zaburzenia pamięci. Jak stymulować mózg w celu jej poprawy?

Zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, demencje i choroby neurodegeneracyjne stają się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa. - Tak naprawdę pamięć i funkcje poznawcze są zaburzone praktycznie w każdej chorobie mózgu. Naszym modelem jest padaczka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o prowadzonych badaniach dr Michał Kucewicz.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski mózg choroba choroba Alzheimera