Dinozaury przemaszerowały aż na Grenlandię

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 19:30
Zmiany klimatu sprzed 200 milionów lat pomogły dinozaurom przejść z Ameryki Południowej na Grenlandię.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/panotthorn phuhual

Rodzina zauropodów, obejmująca takie gatunki jak ogromny tytanozaur, patagotytan, diplodok i brachiozaur, pojawiła się na terenach dzisiejszej Argentyny i Brazylii około 230 milionów lat temu. Pomimo, że wszystkie kontynenty były wtedy połączone, dotarcie na dzisiejszą Grenlandii zajęło tym zwierzętom aż 15 milionów lat.

Dennis Kent z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty Uniwersytetu Columbia i Lars Clemmensen z Uniwersytetu w Kopenhadze obliczyli, że nawet gdyby stado dinozaurów przechodziło tylko 1,5 km dziennie, zajęłoby im to mniej niż 20 lat. Dlaczego więc tak długo trwała ta podróż?

Aż do około 215 milionów lat temu, w okresie triasu, występowały niezwykle wysokie poziomy CO2, około 10 razy wyższe niż obecnie. Jak przyznają naukowcy: „Wysoki poziom CO2 230 milionów lat temu mógł sprawić, że już suche obszary były zbyt suche, aby wspierać ruchy dużych roślinożerców, które muszą zjadać dużo roślinności, aby przeżyć. W momencie kiedy poziom CO2 spadł 215-212 milionów lat temu, dinozaury mogły ponownie ruszyć w drogę”.

aj

Zobacz więcej na temat: dinozaury