Polskie Radio
Section05
dinozaury

Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?

Zwierzęta żyjące w czasach dinozaurów wciąż stanowią dla naukowców fascynujący obiekt badań. O tym na co chorowały, mogą nam powiedzieć na przykład ich kości. - Trzeba wiedzieć co z nich odczytać. Zarówno jeśli chodzi o to jak to zwierzę funkcjonowało w środowisku, ale kości mogą mieć też informacje odnośnie schorzeń - tłumaczy dr Dawid Surmik. 
Zobacz więcej na temat:  dinozaury choroby Katarzyna Kobylecka paleontologia

Niezwykłe znalezisko: kości dinozaurów sprzed blisko 220 mln lat odkryto w centralnej Polsce!

Naukowcy i studenci z UW i PAN wykopali w okolicach Końskich w środkowej Polsce, blisko 700 kości dinozaurów i innych zwierząt żyjących w okresie późnego triasu, czyli ok. 220 milionów lat temu. Badania prowadzono od prawie 10 lat w tajemnicy, aby zapobiec splądrowaniu terenu wykopalisk przez złodziei.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA archeologia prehistoria dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka kości

Zagrożenia z kosmosu i planetarne misje dalekie od Hollywood

Dinozaury wyginęły, kiedy ok. 66 mln lat temu w Ziemię uderzyła masywna asteroida. A że w naszym układzie słonecznym są też inne typu obiekty, istnieje prawdopodobieństwo kolejnego takiego uderzenia. Tylko że gdyby ono nastąpiło teraz, wyginąć mogliby ludzie. Misja DART wykazała, że nie jesteśmy jednak bezbronni.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos asteroida dinozaury NASA planetoida Józef Niewiarowski Witold Lazar Trójka

"Mój ulubiony dinozaur" – zobacz prace dzieci!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do trzydniowej zabawy "Mój ulubiony dinozaur", podczas której Słuchacze mogli pokazać jak wygląda ich ulubiony dinozaur. Wystarczyło wykonać pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura, a zdjęcie pracy zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem PRD. W zabawie przewidziano radiowe upominki. Stacja zaplanowała też audycje tematyczne z okazji Dnia Dinozaura podczas których dowiedziekiśmy się m.in. jak żyły dinozaury i jak wyglądały.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców dinozaury edukacja przyrodnicza

Smok wawelski i lisowicja bojani. Niezwykła wystawa w Warszawie

Dawne wyrobisko nieczynnej cegielni w Lisowicach na Śląsku okazało się prawdziwym paleontologicznym eldorado. Nieco ponad dekadę temu odkryto tam szczątki drapieżnego gada sprzed 210 mln lat i nazwano go smokiem wawelskim. Z kolei kilka lat temu światło dzienne ujrzały kości, pochodzącej z tego samego okresu, roślinożernej lisowicji bojani.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia Katarzyna Kobylecka odkrycia i ciekawostki NAUKA dinozaury

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Smok wawelski istniał naprawdę, ale naukowcy nie wiedzą, czy był dinozaurem

W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie otwarto nową wystawę pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani". Można na niej zobaczyć modele szkieletów i skamieniałości zwierząt sprzed 210 milionów lat odkrytych w Lisowicach na Śląsku. Dodatkową atrakcją jest wykorzystanie efektów multimedialnych pozwalających lepiej poznać bohaterów wystawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka