Kosmetyki a hormony

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:44
Według nowego badania Rutgers, chemikalia z produktów do włosów i kosmetyków wpływają na hormony, zwłaszcza w czasie ciąży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ARTFULLY PHOTOGRAPHER

Produkty do pielęgnacji ciała i urody zawierają kilka składników, które często obejmują szeroką gamę chemikaliów zaburzających gospodarkę hormonalną, takich jak parabeny, fenole i toksyczne metale. Te chemikalia oddziałują z układem hormonalnym, wpływając na syntezę, regulację, transport, metabolizm i odbiór hormonów, które są szczególnie wrażliwe podczas ciąży.

Badanie finansowane przez National Institute of Environmental Health Sciences i National Institutes of Health, opublikowane w Environmental Research, zbadało związek między używaniem tego typu produktów a poziomem steroidowych hormonów płciowych wśród kobiet w ciąży.

Naukowcy odkryli, że stosowanie produktów do włosów - zwłaszcza farb do włosów, rozjaśniaczy i pianek - wiąże się z niższym poziomem hormonów płciowych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ciąży i rozwoju płodu. Zakłócenia tych hormonów mogą przyczynić się do negatywnych skutków dla matki i ciąży, takich jak ograniczenie wzrostu, poród przedwczesny czy niewielka waga dziecka.

 

Zobacz więcej na temat: ciąża kosmetyki