Polskie Radio
Section05
kosmetyki

Helena Rubinstein - Polka, która zrewolucjonizowała branżę kosmetyczną

1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku zmarła Helena Rubinstein. Mimo skromnego pochodzenia, dzięki własnej inteligencji i przedsiębiorczości zbudowała imperium kosmetyczne, które już za jej życia było wyceniane na sto milionów dolarów. Produkty sygnowane jej nazwiskiem po dziś dzień są uznawane za niezwykle luksusowe.  
Zobacz więcej na temat:  kosmetyki HISTORIA przedsiębiorca Australia geniusz biznes Kraków

Bojkot rosyjskich produktów: są wartości ważniejsze niż pieniądze

W Rosji zostało 130 z 500 dużych, międzynarodowych firm: tak wynika z "czarnej listy" stworzonej przez badaczy z Uniwersytetu Yale. Najbardziej znanym przykładem są francuskie sieci supermarketów – spożywczych, budowlanych i sportowych – oraz wielkie światowe koncerny kosmetyczne. Jednak i one zaczynają ulegać naciskom klientów na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie handel kosmetyki materiały budowlane Piotr Firan Trójka

Mikroplastik: jak wpływa na nasze zdrowie?

Zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem staje się coraz poważniejszym problemem. Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych mniejsze niż 5 mm: najczęściej silikon, nylon bądź kompozyt. Stanowią składniki wielu kosmetyków, a spłukiwane ze skóry, trafiają w ogromnych ilościach do rzek, mórz i oceanów. Teraz pojawiła się szansa na ich eliminację, a przynajmniej – spore ograniczenie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ekologia zanieczyszczenie natura woda kosmetyki Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

24. Piknik Naukowy. Jak zrobić samemu szampon do włosów?

Brak niepotrzebnej chemii, niska cena, no i dobroczynny wpływ na środowisko – to tylko niektóre zalety wytwarzania własnych środków czystości. W ramach 24. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polskim Radiem, kierownik Działu Dydaktyczno-Popularyzatorskiego w warszawskim ogrodzie zoologicznym Agata Borucka pokazała nam, w jaki sposób w domowych warunkach zrobić szampon do włosów.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka Piknik Naukowy Monika Suszek ekologia kosmetyki ZOO

Proste sposoby na poprawę zdrowia i urody

Wiosna to czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Można powiedzieć, że to samo dzieje się wtedy z nami. Pierwsze promyki słońca sprawiają, że mamy więcej energii, a nasze samopoczucie staje się lepsze. Jest to zatem idealny czas, aby pomyśleć o sobie i podkreślić swoją urodę i zdrowie. Jak przekonują nas do tego goście audycji: Elżbieta Ruman, autorka książki o sposobach dbania o urodę; Anna  Chomiak, instagramerka oraz Emilia Szota – mama i aktywistka, nie trzeba wcale wydawać majątku na specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy, że podejdziemy do tego tematu z innej strony, a dokładniej mówiąc, od wewnątrz.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny dieta kosmetyki