Przydatne fusy!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 19:42
Polska badaczka tworzy termoizolacyjne materiały ceramiczne z fusów po kawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Alpha_7D

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów.

Dr Kłosek-Wawrzyn z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki swoje badania prowadzi we współpracy z naukowcami z Katedry Technologii Materiałów Budowlanych AGH.

Autorka nowego zastosowania wyjaśnia, że pory w materiałach budowlanych mocno wpływają na ich właściwości termoizolacyjne. Jak mówi: „Transport ciepła może następować poprzez przewodzenie, konwekcję i promieniowanie. W materiałach konstrukcyjnych transport ciepła odbywa się głównie na drodze przewodzenia. Jeżeli materiał jest porowaty, to ciepło na swojej drodze napotyka przeszkody ograniczające przewodzenie. Żeby pory działały efektywnie, muszą mieć średnicę poniżej 0,5 mm, aby wyeliminować konwekcję jako dodatkowy mechanizm transportu ciepła”.

W tradycyjnej ceramice budowlanej jako dodatek poryzujący stosuje się najczęściej pulpę celulozową bądź trociny. Zastąpienie ich fusami pozwala zaoszczędzić energię i wodę wykorzystywaną w procesie produkcyjnym.

 

 

 

Zobacz więcej na temat: technologie