Oscary 2022 – czy Polacy mają szansę na statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 22:00
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne rozdanie Oscarów – będzie to 94. ceremonia. Już w tę niedzielę poznamy decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej i przekonamy się, kto zostanie laureatem w poszczególnych kategoriach. Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody znaleźli się również Polacy – Tadeusz Łysiak oraz Janusz Kamiński.
W nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego poznamy laureatów Oscarów
W nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego poznamy laureatów OscarówFoto: Shutterstock/Valeriya Zankovych

W przeszłości Polacy otrzymywali nominację do Oscarów ponad trzydziestokrotnie i kilkanaście razy zostali nagrodzeni statuetką. Polską twórczość najbardziej doceniono za oceanem w 2015 roku – dostaliśmy wówczas aż 5 nominacji oraz ostatecznie jednego Oscara. W tę niedzielę przedstawiciele naszego kraju będą rywalizować w dwóch kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film fabularny oraz najlepsze zdjęcia.

Sukienka” z szansą na Oscara
Nominację w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny otrzymała „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, który jest jednocześnie autorem scenariusza. Jest to wielokrotnie nagradzana opowieść o tęsknocie i pragnieniu bliskości. Dramat opowiada o Julii – młodej dziewczynie cierpiącej na karłowatość. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że „Sukienka” ma 12,5% szans na zdobycie Oscara.

Kolejna statuetka dla Kamińskiego?
O wyróżnienie na gali zawalczy także Janusz Kamiński, uznawany za jednego z najlepszych operatorów na świecie. Jest to dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej. W latach 90. otrzymał statuetki za najlepsze zdjęcia do filmów „Lista Schindlera” oraz „Szeregowiec Ryan”. Tym razem nominację przyniosły mu zdjęcia do „West Side Story”. Warto zresztą wspomnieć, że ta adaptacja brodwayowskiego musicalu otrzymała nominacje również w innych kategoriach – m.in. najlepszy film. Według analityków Unibetu „West Side Story” ma w niej 2,4% szans na wygraną. Konkurencja w kategorii zdjęcia również jest mocna – z Kamińskim będą rywalizować m.in. Greig Fraser oraz Ari Wegner, autorzy zdjęć do filmów „Diuna” oraz „Psie Pazury”. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że Janusz Kamiński ma 3% szans na zdobycie Oscara. Byłaby to trzecia współpraca Polaka ze Stevenem Spielbergiem zwieńczona statuetką.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles, w nocy z 27 na 28 marca.

mat prasowe


Zobacz więcej na temat: Oscary Oscary 2022