Polskie Radio
Section05
Oscary 2022

Oscary 2022 – podsumowanie, informacje, komentarze

Za nami 94. ceremonia rozdania Oscarów. Amerykańsko-francuski film "CODA" w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi "Diuna". O tych i innych nagrodzonych produkcjach porozmawiamy w pierwszym kwietniowym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Oscary Oscary 2022 kino FILM marzec 1968 festiwal filmowy muzyka filmowa Trójka

Oscary 2022. Jak wypadła 94. gala wręczenia statuetek?

- Wprawdzie nie mamy Oscara w kategoriach, w których zostali wyróżnieni nasi twórcy, czyli Janusz Kamiński za zdjęcia, a obraz "Sukienka" w krótkiej fabule, ale sam fakt, że nasi filmowcy od kilku lat z powodzeniem przecierają bardzo trudny amerykański rynek w postaci filmowego świata Hollywood, jest olbrzymim sukcesem - mówił w Dwójce korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Oscary Oscary 2022 Jakub Jamrozek KULTURA

Tadeusz Łysiak: to na pewno nie nasza jedyna nominacja do Oscara

- To jest coś pięknego, że taka skromna ekipa młodych ludzi z Polski, robiąca film na zaliczenie, może ostatecznie pojawić się w Hollywood, zostać doceniona i porozmawiać z największymi osobami, jeżeli chodzi o przemysł filmowy na świecie - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski".
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2022 Dwójka Paweł Siwek FILM kino Tadeusz Łysiak

Oscary 2022. "CODA" najlepszym filmem roku

Film "CODA" w reżyserii Sian Heder został w nocy z niedzieli na poniedziałek nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. W tej kategorii pokonał "Diunę" Denisa Villeneuve'a, "Belfast" Kennetha Branagha, "West Side Story" Stevena Spielberga, "King Richard: Zwycięską rodzinę" Reinaldo Marcusa Greena, "Psie pazury" Jane Campion, "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego, "Nie patrz w górę" Adama McKaya, "Licorice Pizza" Paula Thomasa Andersona oraz "Zaułek koszmarów" Guillermo del Toro. Statuetki w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski nie zdobyła "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Nagrody nie otrzymał również polski operator Janusz Kamiński ("West Side Story").
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2022 FILM kino

NASZ WYWIAD Adamski przed galą Oscarów: teraz cały świat filmu popiera Ukrainę, zobaczymy, co będzie później

- Teraz całe Hollywood popiera Ukrainę. Widać to teraz na wielu wydarzeniach, zobaczymy, co będzie na gali Oscarów, jak dużo będzie żółto-niebieskich wstążek i flag ukraińskich, czy będą występy na scenie i manifestacje antywojenne - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina pomoc społeczeństwo ŚWIAT aktualności katolickie FILM kino Hollywood Oscary 2022 KULTURA Przemysław Goławski

Sean Penn wzywa, by Zełenski przemówił na gali Oscarów. "Jeśli tak się nie stanie, zniszczę statuetki"

Uroczysta gala wręczenia Oskarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Portal tvp.info przekazał, że "aktor Sean Penn zaapelował w CNN o to, aby podczas gali przemówienie wygłosił Wołodymyr Zełenski". Jak podkreślił podczas rozmowy z CNN "jeśli tak się nie stanie, to zniszczę moje statuetki".
Zobacz więcej na temat:  sean penn Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski Oscary 2022 wojna na Ukrainie wojna 2022 Hollywood ŚWIAT

Samochody, którym należą się Oscary

Przed nami wielkie święto kina – dziś w nocy poznamy laureatów tegorocznych Oscarów. W wielu filmach i serialach niebagatelną rolę odgrywają samochody, które często w historii kinematografii były ważniejszymi postaciami niż główni aktorzy. Dziś przyglądamy się filmom i serialom z wyjątkowymi motoryzacyjnymi postaciami! 
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowcy samochód kino POLSKA USA społeczeństwo FILM Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 Oscary Oscary 2022