Polskie Radio
Section05
Oscary

Organizator gali Oscarów będzie świętować 100-lecie także w Toruniu!

Na przełomie 2027 i 2028 roku swoje 100-lecie świętować będzie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, słynąca z organizacji gal Oscarowych. Szef Akademii Bill Kramer zapowiedział w minionym tygodniu, że huczne obchody rocznicowe zawitają także do Torunia, który znajdzie się tym samym w doborowym gronie obok takich miast jak Los Angeles, Nowy Jork, Londyn, Melbourne czy Rzym. Taka deklaracja to efekt współpracy Akademii z Festiwalem EnergaCAMERIMAGE i powstającym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.
Zobacz więcej na temat:  FILM EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz Toruń Los Angeles

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Posłuchaj jego wspomnień

Zmarł Jan A. P. Kaczmarek, właściwie Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych. To  tutaj tworzył muzykę filmową. Ukoronowaniem jego kariery był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka filmowa FILM Jan A. P. Kaczmarek USA emigracja historia Polski

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles

Oscary 2024. Przemiana Akademii, triumf arthouse'u. Poznaj zwycięzców

- 96. gala oscarowa już za nami. Znamy zwycięzców. Ja widzę też ogromny progres w rozwoju samej gali. Ona już nie nudzi. Oglądając ją, nie chciało się usnąć czy przełączyć - mówi Dawid Muszyński, krytyk filmowy. - Czuło się zabawę, chęć wygranej i kreatywność wszystkich tworzących to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oscary 2024 FILM kino Emma Stone Christopher Nolan Cillian Murphy Martin Scorsese Robert Downey Junior Da'Vine Joy Randolph

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer

Tylko u nas 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina

Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Hollywood dolby Jan Pachlowski Ryszard Jaźwiński Robert Grzędowski Raf Uzar

Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji

96. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 10 marca. "Oppenheimer" Christophera Nolana - z 13 nominacjami - został liderem wyścigu. 11 nominacji trafiło do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa, a 10 do "Czasu krwawego księżyca" Martina Scorsese. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera ma szanse na pięć nagród.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Oscary 2024 Christopher Nolan Martin Scorsese Emma Stone Cillian Murphy Robert De Niro Ryan Gosling bradley cooper jodie foster

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood