Polskie Radio
Section05
Oscary

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Chłopi" 2023 z szansą na Złote Lwy... i Oscara?

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych premier 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest animacja malarska "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta, wyreżyserowana przez DK Welchman i Hugh Welchmana. Film wzbudził zachwyt publiczności i krytyków. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi Władysław Reymont DK Welchman Ewa Kasprzyk Kamila Urzędowska Oscary

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

4 września 1899 roku urodziła się aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Oscary obchodzą 94. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Oscary