Polskie Radio
Section05
Oscary

Artur Zaborski: zmiany zasad ws. Oscarów mogą przysłużyć się też Polakom

- Jeden z zapisów zmiany regulaminu mówi, że od teraz w wielkich studiach filmowych do każdej produkcji mają być dopuszczani stażyści. Oznacza to, że Polacy, którzy zdecydują się edukować lub zdobywać doświadczenie na terytorium USA i trafią do Hollywood, będą mogli realnie uczestniczyć w powstawaniu produkcji. Wcześniej coś takiego było szalenie trudne - mówił w "Poranku Dwójki" dziennikarz filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Dwójka Beata Kwiatkowska kino

FELIETON Już wiem jak dostać Oscara! Felieton Magdaleny Złotnickiej

Kończyłam urlop, gdy w mediach pojawiła się informacja, że Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zamierza wprowadzić nowe kryteria dla obrazów walczących o Oscara w kategorii "najlepszy film". Stwierdziłam, że to czas, by ziścić marzenie z dzieciństwa i zostać aktorką. Kursy? Lekcje dykcji? Nie, mój plan jest prostszy: babą już jestem, to teraz zostanę lesbijką i będę głosić, że identyfikuję się jako Afroamerykanka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo felieton Magdalena Złotnicka Oscary FILM USA

"Poprawność polityczna to nowa cenzura". Pietrzak o zmianie zasad przyznawania Oscarów

- Sztuka powinna być niezależna od dyspozycji administracyjnych, istniejącej propagandy czy politycznych zaleceń. W Akademii filmowej zwyciężyła poprawność polityczna, będą oceniać filmy nie wg. tego, czy są dobre, czy mają sens, tylko pod względem rasowym. To absurd - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Pietrzak USA Oscary

"W Hollywood trwa ideologiczne szaleństwo". Sellin o nowych Oscarach

- Orwell w lewicowym wydaniu. Poprawnościowe szaleństwo rozwija się i idzie dalej. Wszystko jest dziś możliwe. Pytanie, czy to się kiedyś odwróci, czy jesteśmy w stanie zatrzymać ten ideologiczny walec? - zastanawiał się w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Oscary Hollywood FILM George Orwell Jarosław Sellin Polskie Radio 24 Stanisław Janecki