Kawa pozytywnie wpływa na nerki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 16:40
To kolejny pozytywny aspekt picia kofeina.
kawa czarna ziarna kawy_shutter 280  jazz3311.jpg
kawa czarna ziarna kawy_shutter 280 jazz3311.jpgFoto: shutterstock/jazz3311

Picie co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka ostrej niewydolności nerek. To najnowsze odkrycia inaukowców z Johns Hopkins University School of Medicine. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Kidney International Reports”.

Badacze przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 14 tysięcy osób, których średnia wieku wynosiła 54 lata. Dane gromadzone były siedmiokrotnie w ciągu 24 lat. Ostrą niewydolność nerek zdiagnozowano u 1694 osób.

Po uwzględnieniu różnych czynników, takich jak styl życia, stan zdrowia, przyjmowane leki jak i sposób odżywiania, stwierdzono, że osoby pijące kawę były o 11 - 15 procent mniej narażone na ostrą niewydolność nerek w porównaniu z osobami, które w ogóle nie piły kawy. Z kolei, najmniejsze ryzyko występowało u osób wypijających 2 - 3 kubki kawy dziennie.

Jak mówią autorzy badania: „Kofeina korzystnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Wykazano już, że regularne picie kawy pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca typu 2, choroby wątroby czy układu sercowo-naczyniowego”.

 

 

Zobacz więcej na temat: kawa zdrowie