Największa roślina na świecie znajduje się w Australii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 20:58
Zajmująca obszar ponad 180 kilometrów kwadratowych łąka trawy morskiej rosnąca na dnie morskim u wybrzeży Australii została uznana za największą roślinę na świecie. Od prawie 4500 lat nieustannie się klonuje.    
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

Australijscy naukowcy z University of Western Australia i Flinders University namierzyli największą roślinę na Ziemi. Według ich szacunków, trawa morska (Posidonia australis) rosnąca na dnie morskim w Zatoce Rekina na zachodnim wybrzeżu Australii ma co najmniej 4500 lat.

Analizując DNA pobrane z różnych krańców łąki badacze stwierdzili, że jest to właściwie jedna roślina, która od prawie 4500 lat nieustannie się klonuje. Robi to poprzez podziemną sieć rozgałęzionych korzeni.

Jak wyjaśniają autorzy znaleziska: „Roślina tworzy genetycznie identyczny odrost za pośrednictwem podziemnej łodygi lub kłącza, który następnie rozwija własne korzenie i łodygę. Patrząc z powierzchni — w tym przypadku z piaszczystego dna morskiego — kępy trawy morskiej wyglądają jak osobne okazy, ale na poziomie genetycznym jest to jedna, duża roślina”.

Naukowcy dodają, że P. australis jest bardzo odporny, doświadczając szerokiego zakresu temperatur i zasolenia oraz ekstremalnie wysokich warunków oświetleniowych.

Zobacz więcej na temat: rośliny natura