Polskie Radio
Section05
rośliny

Pogotowie z zielonym kogutem, czyli szybka pomoc dla chorych roślin domowych

Ratować naszą planetę można na wiele sposobów i na różnych poziomach. Jedni, jak np. politycy robią to, planując na wielkich, międzynarodowych konferencjach ogólnoświatową strategię działania, inni działają na poziomie najniższym, lokalnym, ratując rośliny doniczkowe w naszych domach. To właśnie robi bohaterka Trójkowego materiału.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rośliny ekologia zdrowie pomoc Radosław Nałęcz Trójka

Adam Prażmowski. "Owocowanie bakteryj", "kiełkowanie jądraków" i inne tajemnice mikroświata

Nie dysponował wielkimi funduszami na badania i eksperymenty, czasami nie miał nawet odpowiedniej aparatury. Był jednak przepełniony niezłomną pasją badawczą. Konsekwentnie dążył do poznania i rozpowszechniania wiedzy naukowej, nawet jeśli na jego odkrycia kręcili nosem starzy profesorowie przyzwyczajeni do dawnych hipotez.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA badania NAUKA bakterie rośliny rośliny strączkowe zboże rolnictwo

Dlaczego rośliny pachną? O sekretnym języku roślin w "Poranku" PR Dzieciom

- Zapach jest sekretnym językiem roślin, jedną z dróg komunikacji. Jest w tym sporo tajemnicy, które wyjaśnia chemia. Te zapachy złożone są z różnych chemicznych związków i tak jak my mamy swój język i możemy wprost o czymś opowiedzieć, tak rośliny mogą komunikować się za pośrednictwem zapachu – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Szachowska - edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. W jakim celu rośliny komunikują się z otoczeniem?
Zobacz więcej na temat:  owady rośliny zapach ogród botaniczny edukacja przyrodnicza radio dla dzieci

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa