Polskie Radio
Section05

rośliny

Ultradźwiękowa mowa roślin. Co usłyszeli polscy naukowcy i akustycy?

- To, że rośliny wydają dźwięki ludzie albo się domyślali, albo badali w przeszłości, natomiast nikt do tej pory nie łączył tego z ultradźwiękami. Po raz pierwszy taka hipoteza pojawiła się na uniwersytecie w Tel Awiwie pod koniec zeszłego roku. My te badania potwierdzaliśmy i znacznie rozszerzaliśmy, bo jesteśmy akustykami, nie biologami - mówił w Dwójce dr Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  warzywa AGH Jakub Kukla badania Dwójka mikrofon

Czy rośliny nas słyszą i odczuwają ból? Eksperci wyjaśniają

Coraz więcej badań wskazuje na to, że rośliny na swój sposób przeżywają stres i w aktywnych sposób reagują na różnego rodzaju bodźce. Tylko trudno jest nam to dostrzec. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z pracownikami Katedry Ogrodnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili sprawdzić, czy sadzonki pomidorów emitują dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak ekologia psychologia dźwięki

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka ekologia

Dzika kuchnia. Jak wprowadzić do diety rośliny z pól i łąk?

Kiszone kwiaty juki, pesto ze szczawiu, młode liście trzew czy kwiaty liliowca - wszystko to może wylądować na naszym talerzu i wzbogacić codzienne menu. Żeby jednak rośliny nam nie zaszkodziły warto dobrze je znać i zbierać w miejscach, gdzie nie są zbyt zanieczyszczone. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o tym Iwona Łapińska, zielarka znana jako "Pani Eteryczna". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe zioła łąka

Ogrody. Co o nas mówią i jak zmienia się ogrodowa moda?

Architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej projektuje ogrody, ale zajmuje się też badaniami nad dawnymi wiejskimi, przydomowymi ogrodami. Planując ogród, bierze pod uwagę historię miejsca, jego tożsamość i związane z nim emocje. Dlaczego zakładamy ogrody? Jak zmienia się moda ogrodowa? Co ogrody mówią o nas?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski ogrodnictwo ogród ekologia balkon społeczeństwo

"Ludzie". Michał Książek o biodróżach, perspektywie nieantropocentrycznej i dzikiej przyrodzie w metropolii

W szparach między płytami chodnikowymi rosną ciekawe trawy i kwiaty, żyją niezwykłe organizmy, na sygnalizatorze świetlnym przy przejściu dla pieszych w najbardziej ruchliwym miejscu Warszawy sikorki założyły gniazdo i doskonale sobie radzą. Na Pałacu Kultury i Nauki rośnie ponad 10 różnych rodzajów roślin, mieszkają ptaki, m.in. sokoły… To wszystko w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" opisał Michał Książek, pisarz, poeta, ekolog, gość Michała Nogasia w audycji "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia owady miasto biologia ludzie zwierzęta Michał Nogaś Michał Książek Trójka