Polskie Radio
Section05

natura

Susza w Polsce to już nie tylko teoretyczne zagrożenie. Czy możemy z nią walczyć?

Wyjątkowo zimny maj, ciągle deszcze - i od razu wracają przekonania: "A kto mówi o globalnym ociepleniu?". To może najlepszy moment, by spotkać się z profesorem Piotrem Skubałą, biologiem, ekologiem i etykiem. Będzie on gościem kolejnego "Klubu Trójki. Audiodokumentu", na który w poniedziałek (26.05) o godz. 20.05 zaprasza Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska ekologia klimat susza

Przystrzyżone trawniki są już niemodne - nastał czas dzikiej zieleni w miastach

Między betonem i zgiełkiem wielkich miast można znaleźć dużo zielonych terenów - kiedyś były to głównie przystrzyżone trawniki z pojedynczymi drzewami. Jednak teraz coraz częściej stawia się na bardziej naturalne, dzikie obszary, zamieniając trawniki w bioróżnorodne łąki kwietne, a drzewa w kieszonkowe lasy. Jak się okazuje, to nie tylko kwestia gustu, ale również szereg zalet nie tylko dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka przyroda zieleń miejska miasto rośliny Marta Hoppe

"Biblioteki dla klimatu" - między regałami z książkami o zmianach klimatu

Do biblioteki nie tylko po książkę, ale też po wiedzę. Projekt "Biblioteki dla klimatu" to inicjatywa szerząca wiedzę na poziomie lokalnym o bardzo ważnym wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne. Marta Piechocka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała, jak można wyposażyć lokalnych liderów w wiedzę o klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka biblioteka KSIĄŻKA zmiany klimatyczne społeczeństwo KULTURA

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta góry przyroda żmija zygzakowata

Pierwszy gwiazdor fizyki. Co tak naprawdę wiemy o Albercie Einsteinie?

To nazwisko zna każdy, choć mało kto wie, dlaczego właściwie Einstein był tak sławny. Jako ikona popkultury jego postać stała się niezależna od prawdziwej osoby. – W korespondencji, która napływała do niego z całego świata, pojawiały się pytania: "czy pan naprawdę istnieje?" – mówił historyk nauki Jarosław Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Albert Einstein fizyka NAUKA naukowcy Wszechświat nagroda Nobla pole elektromagnetyczne matematyka Masa energia światło