Polskie Radio
Section05
natura

Polskie rysie. O działaniach na rzecz powrotu tych zwierząt do naszego kraju

Jest takie obrazowe stwierdzenie, że to był powrót znad krawędzi – to znaczy powrót rysia do polskich lasów i puszcz,  gatunku, który wyginął na setki lat w naszym kraju. Według danych z 2023 roku na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji, przywracania przyrodzie tego gatunku, działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ryś zwierzęta zwierzęta leśne natura przyroda

Reportaż "Zapach macierzanki". Zioła i ich wpływ na nasze życie [POSŁUCHAJ]

Zioła, herbatki, napary i mikstury zawsze fascynowały ludzi i miały tajemniczy wpływ na ich życie. Pani Alina Chilkiewicz pamięta babciny strych, gdzie w półmroku wisiały płachty z ziołami. "Chodziłam tam jako dziecko, wdychałam zapach szałwii, pokrzywy, rumianku… ale najpiękniej pachniała macierzanka. Babcia parzyła z niej herbatkę". Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet pt. "Zapach macierzanki". 
Zobacz więcej na temat:  zioła natura Agnieszka Czyżewska-Jacquemet reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

Szakal - drapieżnik dotychczas niespotykany w Polsce. Co o nich wiemy?

Najprawdopodobniej pierwszy szakal pojawił się na terenie Polski w 2015 roku. Nie jesteśmy jednak wyjątkiem; przedstawiciele tego gatunku pojawiły się także w innych krajach na północy Europy. Drapieżniki przywędrowały do nas z południa kontynentu, czasem z Kaukazu. Dlaczego? Co wiemy o tym gatunku? Jakie ma zwyczaje, a jaką dietę? Czy może być zagrożeniem dla naszej fauny?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak przyroda natura zwierzęta szakal szakale szakale w Polsce

Jesień: piękna i kapryśna zarazem pora roku. Jak ją przeżyć aktywnie i w dobrej formie?

Jesień nie zważa na globalne ocieplenie ani zmiany klimatu. Przychodzi zawsze, z różną siłą i urodą. Czekają nas zarówno dni z „pogodą barową” – chłodną, wietrzną i deszczową, jak i wspaniałe, ciepłe promienie słońca (o ile się pokażą), malownicze mgły i pięknie wybarwione lasy. Jak wykorzystać ten czas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zdrowie aktywność fizyczna przyroda wycieczka natura ekologia motoryzacja Kuba Witkowski Robert Grzędowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Migracje ptaków pod znakiem zapytania. Dlaczego niektóre gatunki zostają na zimę w Polsce?

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczynają się migracje ptaków. Bociany już są w drodze do cieplejszych krajów, ale żurawie jeszcze się wahają i w niektórych rejonach Polski można obserwować ich siedliska. Co więcej, niektóre gatunki decydują się na nieopuszczanie naszego kraju. Z czego wynikają zmiany w ptasich podróżach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kowarski ptaki ptaki wędrowne Piotr Firan natura przyroda migracja ptaków wędrówki ptaków dokarmianie ptaków

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Michał Książek o odkrywaniu przestrzeni wokół siebie: w każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto

– W każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto. Druga społeczność, której na co dzień nie dostrzegamy, a z obserwowania której można mieć ogromną satysfakcję – mówił zaznacza Michał Książek, autor książki "Atlas dziur i szczelin", gość audycji "Zagadkowa niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Michał Książek natura przyroda