Zawód - dziennikarz

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:00
Dokument "Zagrożony" jest filmową kroniką życia czterech dziennikarzy, którzy żyją i pracują w demokratycznych krajach, gdzie wolność prasy była tradycyjnie uważana za „pewnik”. Z powodu zalewającej Internet dezinformacji oraz powszechnego oczerniania prasy przez światowych przywódców, rośnie nieufność w stosunku do tradycyjnych mediów, a dziennikarze coraz częściej napotykają na problemy typowe dla stref działań wojennych lub państw rządzonych autokratycznie.
Zagrożony
Zagrożony Foto: mat prasowe

W filmie śledzimy losy dziennikarzy z Mexico City, brazylijskiego São Paulo i Stanów Zjednoczonych, gdzie pracują Sáshenka, Patrícia, Oliver i Carl. Dowiadujemy się, że dziennikarze, którzy relacjonują wiece polityczne, dokumentują brutalność policji, protesty ruchu BLM oraz przebieg globalnej pandemii COVID-19 coraz częściej obawiają się o swoje bezpieczeństwo, bo nie tylko powszechnie padają ofiarami pomówień, ale spotykają się także z jawną wrogością i przemocą ze strony rządów swoich państw. Redakcje na całym świecie borykają się z problemami finansowymi i tną etaty, co sprawia, że skorumpowane instytucje publiczne stopniowo wymykają się spod kontroli, a dziennikarze są zmuszeni prowadzić niebezpieczną wojnę kulturową, której celem jest ochrona wolności słowa.

- Wielu widzów żyje w demokratycznych społeczeństwach, w których wolność prasy jest uważana za coś oczywistego, ale podczas realizacji naszego filmu uświadomiliśmy sobie, że musimy ciągle walczyć o to „prawo”, żeby przetrwać. W czasach, kiedy rządy i opinia publiczna stają się coraz bardziej wrogo nastawione do mediów, mieliśmy zaszczyt obserwować kilku skromnych reporterów, którzy codziennie wychodzą na ulice, żeby przekazywać nam rzetelne informacje – podkreślają reżyserki dokumentu Rachel Grady i Heidi Ewing.

Premiera odbędzie się 29 czerwca

gmo/mat prasowe