Kompozytor Marcin Masecki: moja babcia uczyła mnie pianistyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 12:10
Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator i pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową to znaki rozpoznawcze. 

Marcin Masecki regularnie występuje na żywo, zarówno w formacie solowym, kameralnym, jak i z orkiestrami. Działalność artysty obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz zacieranie granicy między sztuką wysoką a rozrywkową stały się jego znakami rozpoznawczymi. 

Sprawdzenie granic między klasyką a rozrywką 

W swoim repertuarze ma nie tylko klasykę, ale także projekty rozrywkowe. W jego twórczości ważne miejsce zajmuje też kultura muzyczna Ameryki Łacińskiej, o czym świadczy m.in. album "Boleros y mas".

- Nie wiem, czy byłem odbierany jako dziwak, ale jako osoba, która coś kombinuje. Chcieli, bym grał normalnie. Czuję, że ponieważ przez ostatni czas działam pomiędzy tradycją muzyki klasycznej a rozrywkowej, działam w jednej oraz w drugiej, a do tego sprawdzam granice między nimi i to, jak się łączą, to miejsce staje się ryzykowne. Ten eksperyment powoduje dziwność - przyznał w audycji Cafe "Muza".


Czytaj także:


Historie płynące ze sceny

- W czasie pandemii się u mnie pozmieniało. Gdy byliśmy zablokowani w domach, transmitowałem co tydzień koncert ode mnie na platformie jednego z teatrów. Nie wiedziałem, co się wydarzy. Całość była więc dla mnie ważna. Korzystałem z tego nowego formatu i tego, że wszyscy siedzieliśmy w domu, nikt się nie spieszył. Ta rozwiązłość czasowa sprawiła, że sporo opowiadałem. Gdy wróciliśmy na sceny, to opowiadanie historii stało się częścią niektórych z moich koncertów - przyznał w Dwójce. 


Jazz Band Młynarski-Masecki

Muzyk zajmuje się również organizacją festiwali, jest współprowadzącym Jazz Band Młynarski-Masecki. Może pochwalić się również m.in. Orłem za muzykę do filmu "Powrót do tamtych dni". Był także aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym przy filmie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, za którą reżyser otrzymał nagrodę w Cannes.

Marcin Masecki jest też znakomitym pedagogiem oraz autorem edukacyjno-rozrywkowej audycji "Portrety kompozytorów"poświęconej ciekawszym postaciom z historii muzyki klasycznej.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Roch Siciński

Data emisji: 11.05.2025

Godz. emisji: 10.00

zch/k

Czytaj także

O skrzypcach zadecydował przypadek. Maria Machowska w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 15:40
Naukę gry rozpoczęła jako sześciolatka. Już dwa lata później wstąpiła w Rzymie w koncercie dla Jana Pawła II. Maria Machowska to znakomita skrzypaczka, laureatka prestiżowych nagród, koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej. W Dwójce opowiedziała o swoich początkach i miłości do instrumentu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Sobczak-Kotnarowska o instrumentach klasycznych i współczesnych brzmieniach

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 11:40
Od instrumentów najbardziej klasycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, jak bęben obręczowy, fidel płocka, suka biłgorajska, przez śpiew, po rytmy absolutnie współczesne - łączące elektronikę z groove'ami inspirowanymi tradycjami z całego świata. Gościem Dwójki była Magdalena Sobczak-Kotnarowska, etnomuzykolożka, śpiewaczka, instrumentalistka. 
rozwiń zwiń