Tatry do poprawki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 20:35
Naukowcy z Wrocławia przeprowadzili dokładne pomiary tatrzańskich szczytów. Świnica okazała się wyższa o metr, zaś Skrajny Granat na Orlej Perci - o 3 metry. Słupek graniczny na Rysach ma 2500 m n.p.m.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak poinformował Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu: „Zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, którą przeprowadzili naukowcy z naszego Instytutu Geodezji i Geoinformatyki. Autorzy pomiarów przebyli łącznie ponad 231 km szlaków, pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39963 m, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wysokość Mount Everest”.

Z najnowszych pomiarów wynika, że wysokość Świnicy wynosi 2302,36 m, czyli jest o ponad 1 m wyższa, niż wcześniej zakładano. Podobnie jest w przypadku Rysów. Jak wyjaśniają naukowcy: „Dotychczas podejrzewano, że ich wysokość po polskiej stronie może przekraczać 2500 m, jednakże ze względu na duży błąd pomiarowy lidaru nie można było rozstrzygnąć, ile dokładnie wynosi wysokość najwyższej góry w Polsce. Bezpośrednie pomiary wykonane na Rysach w trakcie tegorocznej kampanii pozwoliły stwierdzić, że wysokość polsko-słowackiego słupka granicznego to 2499,71 m, czyli w zaokrągleniu do pełnych metrów – 2500 m. Ponadto, wyższy okazał się Skrajny Granat na Orlej Perci”.

UPWr informuje, że pomiary wykonano w oparciu o obserwacje satelitarne Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS): GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou przy pomocy precyzyjnych, wieloczęstotliwościowych odbiorników geodezyjnych.

Zobacz więcej na temat: Tatry