Polskie Radio
Section05
Tatry

Wyjątkowe znalezisko w tatrzańskiej jaskini. Odkryto ślady po myśliwych sprzed kilkunastu tysięcy lat

Ślady po działalności grupy myśliwych sprzed kilkunastu tysięcy lat, wyspecjalizowanych w polowaniach na koziorożce alpejskie, odkryła słowacko-polska ekspedycja badawcza w Jaskini nad Huczawą (Hučivá diera) w Tatrach Bielskich na Słowacji. - To, jak dotąd, jedyny punkt w Tatrach ze śladami osadnictwa człowieka paleolitycznego - powiedział prof. Paweł Valde-Nowak z UJ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Tatry archeologia

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale góry

Tu zaczynają się góry. "Lato z Radiem" prosto z królewskich Myślenic

Mówi się o nich, że są bramą do polskich gór, ponieważ dopiero od tej miejscowości na południe możemy podziwiać niesamowite krajobrazy Beskidów. Jadąc zakopianką, mijając Myślenice, widzimy takie szczyty jak Chełm czy Luboń. Tu również otwierają się możliwości przemierzania rowerowych tras. "Lato z Radiem" zawitało do urokliwych Myślenic. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Myślenice Roman Czejarek Tatry Zakopane Kraków rower turystyka

Wypadek w Tatrach. Turystka spadła z wyciągu krzesełkowego. Lekarze walczą o jej życie

Stan turystki, która spadła z wyciągu krzesełkowego prowadzącego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch jest bardzo ciężki - poinformowała wicedyrektorka ze szpitala w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec. Lekarze walczą o jej życie. Nieprzytomną kobietą do placówki przetransportował śmigłowiec TOPR.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Tatry wypadek TOPR góry akcja ratunkowa

Poznajesz te wakacyjne miejsca? Tatry i Pieniny sprzed ponad wieku na zdjęciach Awita Szuberta

3 lipca 1837 roku urodził się Awit Szubert – jeden z pierwszych, który utrwalił na fotografii tatrzańskie i pienińskie widoki. Dzięki tym zdjęciom możemy się dziś m.in. przekonać, jak wyglądał Czortszyn na długo przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego, czy na szczycie Sokolicy rosła już słynna sosna, czym jeżdżono do Morskiego Oka i jak prezentowała się Dolina Kościeliska prawie 150 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Tatry Zakopane pieniny góry fotografia HISTORIA

Wakacje w górach. Reportaż o uważności na szlaku [POSŁUCHAJ]

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi zwiększyła się liczba wypadków w górach. W ten weekend TOPR pomagał w Tatrach w sumie 12 osobom. Kilka z nich śmigłowcem przewieziono do szpitala. Były urazy nóg w Koziej Dolince, nad Morskim Okiem czy na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zagubieni na szlaku". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Trójka góry TOPR Tatry ratownik górski