Polskie Radio
Section05
Tatry

Turyści wybrali się w góry w samej bieliźnie. GOPR: to mogło skończyć się tragicznie

Niefrasobliwość turystów już nieraz budziła zdziwienie, ale ten przypadek jest wyjątkowy. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR musieli w sobotę pomóc osobom, które wybrały się na wycieczkę w samej bieliźnie. - W zasadzie można powiedzieć, że nago - powiedział w TVP Info Paweł Konieczny, prezes Zarządu Głównego GOPR, komentując ich zachowanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tatry GOPR beskidy turystyka małopolskie regiony zima akcja ratunkowa

Podhale 100 lat temu i dziś – dwa różne światy?

– Rozmawiałyśmy ze starszymi góralami ze skalnego Podhala, zbierałyśmy historie, wspomnienia do książki. Jedno z pytań, które zadawałyśmy, dotyczyło tego, czy nasi rozmówcy chodzili dawniej w góry. Prawie każda z tych osób odpowiadała "na góry, na Giewont się patrzy" – mówiła Barbara Caillot współautorka książki, wyjaśniając genezę tytułu "Na Giewont się patrzy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka góry Kraków Tatry Piotr Firan Giewont

Zimowa aura w wyższych partiach Beskidów. W Tatrach ślisko i niebezpieczeństwo lawin

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w wyższych partiach Beskidów. Przy schronisku na Markowych Szczawinach pokrywa śniegu sięga 17 cm. Szlaki są oblodzone – przekazał ratownik dyżurny GOPR w Beskidach Michał Stanisławski. "Mimo słonecznej i bezwietrznej pogody warunki w Tatrach są trudne" - ostrzega z kolei Tatrzański Park Narodowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zima regiony góry śląskie GOPR małopolskie Tatry

ALERT POGODOWY Zamieć śnieżna w Tatrach. Nie widać szlaków, wprowadzono drugi poziom zagrożenia lawinowego

We wtorek rano wiatr halny w Tatrach nieco osłabł i w górach zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do minus 6 stopni Celsjusza i leży tam 15 cm śniegu, a porywy wiatru osiągają prędkość do 100 km na godzinę. - W Tatrach panuje śnieżna zamieć - powiedziała dyżurna synoptyk wysokogórskiego obserwatorium meteorologicznego IMGW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW zima śnieg prognoza pogody Tatry turystyka społeczeństwo