Śpiew ptaków poprawia nastrój!

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 20:04
Naukowcy z King’s College London wykorzystując aplikację na smartfony udowodnili, że widok ptaków i wydawane przez nie odgłosy poprawiają nastrój nawet na osiem godzin.
zdjęcie ilustracyjne..
zdjęcie ilustracyjne..Foto: Shutterstock/Neil Lockhart

Za pomocą aplikacji Urban Mind, opracowanej przez naukowców z King’s College London, architektów krajobrazu J&L Gibbons i fundację artystyczną Nomad Projects, zbierano informacje na temat istniejących diagnoz chorób psychicznych i stwierdzono, że słyszenie lub widzenie ptaków było związane z poprawą samopoczucia psychicznego zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z depresją.

Naukowcy wykazali, że powiązań pomiędzy ptakami a samopoczuciem psychicznym nie można wyjaśnić współwystępującymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak obecność drzew, roślin czy cieków wodnych.

Jak wyjaśniają autorzy na łamach magazynu Scientific Reports: „Termin usług ekosystemowych jest często używany do opisywania korzyści, jakie niektóre aspekty środowiska naturalnego przynoszą naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jednak udowodnienie tych korzyści naukowo może być trudne. Nasze badanie dostarcza podstawy dowodowej do tworzenia i wspierania bioróżnorodnych przestrzeni, w których żyją ptaki, ponieważ jest to silnie powiązane z naszym zdrowiem psychicznym”.

 

 

Zobacz więcej na temat: ptaki psychologia