Polskie Radio
Section05
ptaki

Opowieść o ptakach i świecie, który traci swoja bioróżnorodność

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia Trójka ptaki

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie wydanie listy poprowadził Kamil Wicik.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Kamil Wicik Budka Suflera Czesław Niemen Breakout Czerwone Gitary Henryk Debich ptaki Marek Grechuta

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc ptaki jajko ornitologia ekologia pisanki społeczeństwo infografika

Międzynarodowy Dzień Wróbla. "Zniknęło 40 proc. osobników"

Żyje obok człowieka w zasadzie od zawsze, stąd jego nazwa Passer domesticus - wróbel domowy. Niestety, to sąsiedztwo jest dla niego coraz bardziej problematyczne. - Sytuacja wróbla w Polsce nie jest najlepsza. Szacuje się, że w naszym kraju liczebność tego ptaka w ciągu kilkunastu lat spadła o 1,5 mln par. Z Warszawy zniknęło 40 proc. wróbli - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wróbel zwierzęta ptaki