Polskie Radio
Section05
psychologia

Psycholog: pandemia odebrała nam naturalne metody radzenia sobie z trudnościami

- W okresie lockdownu, kiedy nie można było swobodnie się przemieszczać, utrzymywać relacji z ludźmi, wielu z nas doświadczało samotności, odizolowania i konfrontowało się z nieprzyjemnymi uczuciami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 psycholog Krystian Rubacha. Jak pandemia wpływa na psychikę Polaków?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie psychologia społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce

TYLKO U NAS "Być - to klucz do sprawy ojcostwa". Socjolog o zadaniach i wyzwaniach współczesnego taty

- Ojciec powinien umieć pokazać miłość, to, że jest przy dziecku i umieć zbudować z nim głęboką relację – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Michał Łuczewski, socjolog i psycholog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, mąż i ojciec. Dzień Ojca to okazja, by przyjrzeć się współczesnym zadaniom ojców.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Przemysław Goławski socjologia psychologia POLSKA rodzice rodzina dziecko ojciec

Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Furtak-Bilnik społeczeństwo psychologia

W życiu się wygrywa albo przegrywa?

– Jak mówimy takie słowa "wygrana", "przegrana" to gdzieś w głębi nas są jakieś kryteria. Myślimy, jak osiągnę to: np. będę miał dom, będę bogaty, to wygram, a jak tego nie osiągnę, to przegram. Te nasze myśli, nad którymi często się nie zastanawiamy głęboko, sprawiają, że bardzo często spełniamy oczekiwania, które mają inne osoby, a nie my sami – zauważa psycholog Tomasz Jamroziak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk STYL ŻYCIA psychologia