Polskie Radio
Section05

psychologia

Słodkie nicnierobienie. Odpoczynek to sztuka, którą warto opanować

- Odpoczywanie to coś więcej niż umiejętność, to pewien rodzaj sztuki. Odpoczywania, relaksu dobrze byłoby się po prostu uczyć. Bardzo trudno jest zaplanować sobie dwa tygodnie urlopu, czekać na niego z napięciem, odliczać dni i wcześniej się nie przygotować. Mówię o takim przygotowaniu mentalnym. Każdego dnia małymi krokami - mówi w audycji "Letnisko" w Programie 1 Polskiego Radia psycholożka Ewelina Grad. 
Zobacz więcej na temat:  urlop wakacje relaks Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski

Dziecko u psychologa bez zgody rodziców. Będzie zmiana przepisów?

Pacjenci od 13. roku życia będą mogli korzystać z pomocy psychologa bez zgody opiekuna. Konsultacje mają być możliwe jedynie w gabinetach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia - tak wynika z uchwalonej przez Sejm w środę, 25 czerwca, ustawy. Ustawa budzi kontrowersje, ale wiele osób widzi w niej szansę na pomoc psychologiczną dla młodych ludzi, którzy nie mają wsparcia w rodzicach.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca nastolatki dzieci zdrowie psychiczne

Czy ze zdrowiem psychicznym mężczyzn i chłopaków jest lepiej, niż było?

Choć zazwyczaj o tym nie mówią, wielu mężczyzn zmaga się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. W wielu przypadkach wzorce silnego mężczyzny i nieokazywania słabości tylko potęgują samotność w lękach czy depresji - a przecież mówienie o emocjach nie powoduje wstydu, lecz jest oznaką odwagi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka depresja zdrowie psychiczne psychoterapia psychiatria psychika mężczyzna zdrowie Jakub Jamrozek

Unikalny jak odcisk palca. Człowieka można zidentyfikować po oddechu

Naukowcy pokazali, że człowieka można poznać po samym sposobie oddychania. Ponadto okazuje się, że oddech może powiedzieć o stanie zdrowia danej osoby, a być może nawet na zdrowie wpływać. Autorzy badania opisanego na łamach magazynu "Current Biology", z pomocą samej analizy oddechu, identyfikowali ludzi z dokładnością 96,8 proc. Wyniki były spójne w czasie kolejnych testów wykonywanych w czasie 2,5 roku.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie oddech ciało NAUKA

Technostres epidemią cyfrowego świata. Pozwól głowie pobyć offline

W dobie ciągłego rozwoju technologii coraz częściej słyszymy o zjawisku zwanym technostresem. Smartfony, e-maile, powiadomienia, wideokonferencje i ciągła dostępność online – wszystko to może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Czym dokładnie jest technostres, jakie są jego objawy i, co najważniejsze, jak skutecznie sobie z nim radzić? 
Zobacz więcej na temat:  stres technostres technologie nowe technologie sztuczna inteligencja internet

Co cztery godziny dziecko w Polsce traci rodzeństwo. Co 26 minut - rodzica

Dzieciom przeżywającym śmierć bliskiej osoby trudno uzyskać odpowiednie wsparcie. Ich żałoba to temat tabu – uważają eksperci. Dodają, że trzeba dziecko przygotować na stratę, dać mu szansę na pożegnanie się i domknięcie relacji, co pomaga mu poradzić sobie ze stratą. O żałobie i wspieraniu przeżywających ją dzieci rozmawiali niedawno uczestnicy debaty zorganizowanej przez rzeczniczkę praw dziecka Monikę Horną-Cieślak.
Zobacz więcej na temat:  żałoba dziecko śmierć psychologia dziecięca smutek

Dlaczego dziecko powinno mieć własny pokój?

Własny pokój to nie tylko miejsce do spania. To przestrzeń, w której dziecko rozwija się, buduje swoją tożsamość i uczy się samodzielności. Dlatego - jeśli tylko warunki mieszkaniowe na to pozwalają - warto zadbać o osobny pokój dla pociechy. To inwestycja nie tylko w jego komfort, ale przede wszystkim w zdrowy i harmonijny rozwój. Tymczasem z badań Eurostatu wynika, że aż 36 proc. dzieci w Polsce nie ma własnego pokoju. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn Beata Rajba dziecko pokój pokój dziecięcy psychologia dziecięca mieszkanie rodzina

Paulina Przybysz: nie jestem w stanie przytulić całego świata

Czy artyści oszczędzają na psychoterapii, wchodząc do studia? Jaka jest różnica między tekstami utworów, które odwołują się do własnych przeżyć, a tymi, które bazują na doświadczeniach przyjaciół? Dlaczego jako ludzie potrafimy być „równie piękni co straszni”? W kolejnym odcinku „Muzycznych rozmów Joanny Flis” gości Paulina Przybysz. Artystka wspomina współpracę z Dawidem Podsiadło, wymienia plusy i minusy pracy w branży muzycznej, odpowiada na pytanie, czy obecne czasy są dobre dla artystów. Opisuje swój stosunek do mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji, do uprzywilejowania rozpoznawalnych artystów w takich miejscach jak szpitale czy restauracje, ale także o trudnych decyzji związanych z pomocą innym osobom. W rozmowie z Joanną Flis mówi, co pamięta z serialu "Czterdziestolatek", czym jest dla niej „kobiecy kryzys wieku średniego” i dlaczego często myśli, że jest na… emeryturze.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis rozmowa podcast paulina przybysz

Medytacja - sposób na oczyszczenie głowy i minimalizowanie stresu

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem rzeczywistości. Dotyka praktycznie wszystkich, na dodatek w bardzo różnych momentach dnia. Jak przekonuje Magdalena Chorzewska, gościni Czwórki, sposobów na redukcję stresu jest dużo - zaczynając od ćwiczeń oddechowych, przez napinanie i rozluźnianie mięśni, kończąc na różnych formach medytacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka medytacja relaks bodźce Karina Terzoni Magdalena Chorzewska