Polskie Radio
Section05

psychologia

Paulina Przybysz: nie jestem w stanie przytulić całego świata

Czy artyści oszczędzają na psychoterapii, wchodząc do studia? Jaka jest różnica między tekstami utworów, które odwołują się do własnych przeżyć, a tymi, które bazują na doświadczeniach przyjaciół? Dlaczego jako ludzie potrafimy być „równie piękni co straszni”? W kolejnym odcinku „Muzycznych rozmów Joanny Flis” gości Paulina Przybysz. Artystka wspomina współpracę z Dawidem Podsiadło, wymienia plusy i minusy pracy w branży muzycznej, odpowiada na pytanie, czy obecne czasy są dobre dla artystów. Opisuje swój stosunek do mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji, do uprzywilejowania rozpoznawalnych artystów w takich miejscach jak szpitale czy restauracje, ale także o trudnych decyzji związanych z pomocą innym osobom. W rozmowie z Joanną Flis mówi, co pamięta z serialu "Czterdziestolatek", czym jest dla niej „kobiecy kryzys wieku średniego” i dlaczego często myśli, że jest na… emeryturze.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis rozmowa podcast paulina przybysz

Medytacja - sposób na oczyszczenie głowy i minimalizowanie stresu

W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem rzeczywistości. Dotyka praktycznie wszystkich, na dodatek w bardzo różnych momentach dnia. Jak przekonuje Magdalena Chorzewska, gościni Czwórki, sposobów na redukcję stresu jest dużo - zaczynając od ćwiczeń oddechowych, przez napinanie i rozluźnianie mięśni, kończąc na różnych formach medytacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka medytacja relaks bodźce Karina Terzoni Magdalena Chorzewska

Merdający ogon zamiast partnera. W sytuacjach stresowych zwierzęta pomagają bardziej niż ludzie?

Ponad połowa (53 proc.) opiekunów zwierząt w Polsce przyznaje, że w sytuacjach stresowych woli spędzać czas ze swoim czworonożnym pupilem niż z partnerem, rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi. Nowe globalne badanie przeprowadzone przez Mars i Calm, w którym udział wzięło ponad 30.000 opiekunów zwierząt domowych, pokazuje, jak istotny wpływ mają psy i koty na nasze dobre samopoczucie na co dzień.
Zobacz więcej na temat:  pies człowiek zwierzęta domowe rodzina dogoterapia badanie

Wiktor Dyduła: niedopasowanie nie jest złe

W tym odcinku Joanna Flis rozmawia z Wiktorem Dydułą – młodym muzykiem, który z impetem wkroczył do polskiego show-biznesu. Gość podcastu opowiada o udziale w programie „Azja Express” i emocjach towarzyszących mu podczas tej podróży.  Mówi też o tym, jak programy typu reality show wyglądają „od kuchni”. Zdradza, czy jest uzależniony od mediów społecznościowych. Wspomina, czym się zajmował w czasie pandemii i mówi, jakie historie inspirują go najbardziej. Z Joanną Flis porusza temat dorastania w małych miejscowościach, niedopasania młodych ludzi do zasad, które rządzą współczesnym światem,  i o tym, do czego prowadzi „obsesja rozwoju". To także wzruszająca opowieść o stracie bliskiej osoby i sposobach radzenia się z traumą.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis rozmowa podcast

Anna Karwan: przestańmy bawić się w psychologów

Kolejna szczera i poruszająca rozmowa Joanny Flis. Tym razem jej gościną jest Anną Karwan – artystka, której głos porusza serca. Wokalistka wspomina okres pandemii, opowiada o „wyzysku emocjonalnym”, chęci odcięcia się od przeszłości i mówi, z jakiego powodu miała wyrzuty sumienia. Jej historia inspiruje do słuchania swoich potrzeb i podejmowania odważnych działań – bez schlebiania powszechnym gustom. Wspólnie z prowadzącą zagłębiają się w tematy odporności psychicznej, radzenia sobie z traumą, roli emocji w twórczości i codzienności, a także drogi do samoakceptacji. To spotkanie dwóch kobiet, które nie boją się mówić o trudnych rzeczach – z czułością i życiową mądrością. To rozmowa dla wszystkich, którzy szukają wsparcia, zrozumienia i światła - nawet w najciemniejszych momentach życia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis rozmowa podcast

Dziecko to nie projekt. Jak nie być toksycznym rodzicem?

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu człowieka. Większość rodziców pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, ale dobre intencje nie zawsze przekładają się na dobre działania, a toksyczne zachowania mogą pojawić się nieświadomie. - Toksyczny rodzic to taki, który negatywnie wpływa na swoje dziecko - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholożka i psychoterapeutka. - Jest nadmiernie kontrolujący, nadmiernie wymagający. Bardzo często poniża dziecko. Bywa też zazdrosny o dziecko i jego sukcesy - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek rodzice dzieci dzieciństwo rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia samodzielność