2 minuty treningu = długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 20:30
Zwiększenie intensywności aktywności ruchowej jest dobre dla zdrowia serca.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/lzf

Naukowcy z University of Sydney w Australii wykazali w swoim najnowszym badaniu, że dwuminutowe impulsy intensywnej aktywności fizycznej wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem zgonu i chorób sercowo-naczyniowych.

Jak wyjaśniają na łamach magazynu European Heart Journal: „Kumulacja energicznej aktywności w krótkich seriach w ciągu tygodnia może pomóc nam żyć dłużej. Z naszych ustaleń wynika również, że przy określonym czasie trwania czynności, zwiększenie jej intensywności wiązało się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem choroby sercowo-naczyniowej”.

Badania australijskich naukowców wskazują, że w porównaniu z zaledwie dwiema minutami intensywnej aktywności tygodniowo, 15 minut wiązało się z niższym o 18 procent ryzykiem zgonu i niższym o 15 procent prawdopodobieństwem wystąpienia chorób układu krążenia, natomiast 12 minut wiązało się z mniejszym o 17 procent ryzykiem nowotworu.

Dalsze korzyści zaobserwowano przy dłużej trwającej energicznej aktywności. Na przykład około 53 minut tygodniowo wiązało się z ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny niższym o 36 procent.

 

Zobacz więcej na temat: zdrowie aktywność fizyczna