Nowe kino z Polski w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 00:01
30 maja rozpocznie się New York Polish Film Festival. Będzie to już 19 edycja imprezy promującej polskie kino w jednym z najważniejszych dla światowej kultury miast. W tym roku  publiczność zobaczy filmy odwołujące się do aktualnych i ważnych dla polskiej społeczności tematów.
New York Polish Film Festival
New York Polish Film FestivalFoto: mat prasowe

New York Polish Film Festival od lat przybliża nowojorskiej publiczności aktualne polskie kino, organizując także imprezy towarzyszące. Projekcje odbywają się w samym centrum Manhattanu, w Scandinavian House, popularnym miejscu promującym kulturę tej części Europy. Festiwal przyciąga nowojorczyków, ale skupia też wokół siebie nowojorską Polonię i przyjaciół Polaków. 

Publiczność zobaczy nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Wenecji i Nagrodą Orzeł „Zieloną granicę” w reżyserii Agnieszki Holland, przedstawiającą z różnych perspektyw sytuację uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. „Skąd dokąd” Macieja Hameli, umieszczony w tym roku na oscarowej shortliście, to dokument ukazujący początek inwazji Rosji na Ukrainę i ucieczkę obywateli tego kraju przed wojną. Prezentowane wcześniej na Festiwalu w Cannes „Tak, jak było” Damiana Kocura i Anastasiii Solonevych jest krótkometrażową fabułą o trudnym powrocie młodej bohaterki do rodziny w ogarniętej wojną Ukrainie. „Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka to nagrodzony na Festiwalu w Gdyni polityczno-psychologiczny thriller. Widzowie zobaczą też polskiego kandydata do Oscara, animowaną adaptację uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Chłopi” wyreżyserowaną przez DK Welchman i Hugh Welchmana.

w programie znajdą się również filmy obyczajowe i komediowe: „Święta ognia” Kingi Dębskiej, „Na Twoim Miejscu” Antonio Galdameza Munoza i „Kajtka czarodzieja” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

mg/mat prasowe