Właśnie ruszył projekt nauki obywatelskiej MammalNet, który objął cztery kraje europejskie w tym Polskę. Celem jest zaangażowanie obywateli w badania naukowe, a także zachęcenie do zbierania danych na temat rozmieszczenia i liczebności dzikich gatunków ssaków w Europie. Do tego ma posłużyć specjalna aplikacja mobilna i internetowa
Każdy może wziąć udział w projekcie. Wystarczy, że zaobserwuje np. podczas spaceru jakieś dzikie zwierzę i da o tym znać badaczom. Oprócz tego, można weryfikować obserwacje innych osób. Specjalnie do tego została stworzona aplikacja na telefon iMammalia, która pozwala na proste identyfikowanie powszechnych gatunków ssaków. Umożliwia także szybkie przesyłanie informacji i zdjęć zaobserwowanych przez nas zwierząt.
Dane zebrane przez obywateli będą sprawdzane przez naukowców, zostaną poddane analizie, a później naukowcy udostępnią je w otwartej bazie danych Światowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (GBIF). Dzięki temu, badacze będą mogli poznać rozmieszczenie i liczebność różnych gatunków ssaków w Europie. Dodatkowo, pozwoli to im na przewidzenie przenoszeniu się chorób dzikich zwierząt na zwierzęta hodowlane, takich jak afrykański pomór świń (ASF).
aj