Badacze bazowali na tzw. zegarze epigenetycznym, czyli zachodzeniu zmian w DNA wraz z upływem czasu. Proces ten zachodzi nie tylko u ludzi, ale także u psów, które tak jak i my mają własne zegary epigenetyczne.
Psy wszystkich ras rozwijają się w podobny sposób. Osiągają dojrzałość płciową ok. 10 miesiąca i umierają przed ukończeniem 20 lat. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego skoncentrowali się na jednej rasie - labrador retriever. Przeanalizowali genomy 104 osobników w wieku od 4 tygodni do 16 lat. Z badania wynika, że metylacja (która silnie wiąże się z upływem czasu) przebiega podobnie u psów jak u ludzi.
Dodatkowo, naukowcy opracowali nowy sposób przeliczania wieku psów na wiek ludzi. Według ich wzoru, "ludzki" wiek psa to szesnastokrotność logarytmu naturalnego z liczby lat psa, powiększona o 31. Przykładowo, jeżeli pies ma 7 lat, jego logarytmem naturalnym jest liczba 1.9459101491. Wynik ten należy pomnożyć przez 16, następnie dodać do całości 31. Według “ludzkich lat” wasz pupil ma 62 lata.
Aby znaleźć logarytm naturalny możecie skorzystać z kalkulatora online.